Prístrojová lymfodrenáž: Účinky, postup, cena a príprava
Ako už z názvov prístrojová lymfatická masáž alebo prístrojová lymfodrenáž vyplýva, ide o špeciálnu masážnu techniku zameranú na lymfatický systém. Ten sa úzko spája s imunitným systémom. Prečítajte si, ako prístrojová lymfodrenáž prebieha, aké sú jej účinky aj pre koho je vhodná.
Čo je to prístrojová lymfatická masáž?
Prístrojová lymfodrenáž je obľúbená a účinná procedúra, ktorej cieľom je návrat lymfatického systému do správnej kondície. Ide o neinvazívne ošetrenie, ktoré využíva nastavené tlaky na stláčanie rôznych oblastí tela. Vzhľadom na to, že táto masáž stojí na tlakových vlnách, nazýva sa tiež kompresná terapia, tlaková terapia alebo presoterapia.
Prístrojová lymfatická masáž efektívne ovplyvňuje tok lymfy, čím prispieva k odvádzaniu toxínov a škodlivých látok z tela preč.
Benefity prístrojovej lymfatické masáže
Účinkov spojených s prístrojovou lymfodrenážou je celý rad. Procedúra prináša zdravotné aj kozmetické benefity.
Zdravotné benefity
- detoxikácia organizmu,
- posilnenie imunity,
- prevencia opuchov,
- prevencia kŕčových žíl,
- zmiernenie bolestí hlavy,
- odbúranie stresu a zmiernenie únavy,
- zmiernenie príznakov niektorých ochorení.
Kozmetické benefity
- redukcia celulitídy,
- spomalenie starnutia pokožky,
- spevnenie podkožia,
- zlepšenie stavu pokožky.
Ako prebieha prístrojová lymfodrenáž?
- V kvalitnom salóne by vám mali pri príchode popísať a vysvetliť celú procedúru. Opýtať by sa vás tiež mali na váš zdravotný stav, rodinnú anamnézu, životný štýl a typ zamestnania. Vďaka týmto informáciám vám prístroj nastavia na mieru. Niektoré salóny dokonca vykonávajú vstupnú diagnostiku pomocou profesionálnych meracích prístrojov, ako je Tanita a InBody.
- Pri samotnej prístrojovej lymfodrenáži vám personál pomôže s „oblečením“ do kompresných návlekov. Skladajú sa zo špeciálnych vzduchových komôr, ktoré sa podľa nastaveného programu striedavo nafukujú. Nasledovať by vždy malo bazálne ošetrenie uzlín na prednej strane krku. Keby sa vynechalo, mohla by masáž namiesto pomoci uškodiť. Po spustení zvoleného programu sa vytvára postupujúci tlak a vznikajú ľahké vlny podľa zásad lymfodrenáže. Lymfodrenáž obvykle trvá 30 až 60 minút v závislosti na veľkosti ošetrovanej oblasti a technike nastavenia prístroja. Počas tejto doby budete iba ležať a relaxovať.
- Akonáhle prístrojová lymfodrenáž skončí, mali by ste sa cítiť príjemne uvoľnení. Bežná je ľahká únava alebo ospalosť a tiež nutkanie na močenie. V prípade, že sa dostavia silnejšie bolesti hlavy alebo nevoľnosť, mali by ste sa o ďalších návštevách poradiť so svojím lekárom.
Ako sa na prístrojovú lymfatickú masáž obliecť?
Prístrojová masáž by sa mala vždy podstupovať v spodnom prádle. Nemá byť tesné, pretože by mohlo sťažiť rozpohybovanie lymfy. Z hygienických dôvodov vám asistent, ktorý procedúru vykonáva, dá špeciálny tenký oblek. V prípade, že masáž prebieha prostredníctvom návlekov dolných končatín, dostanete tenké nohavice.
Kedy je prístrojová lymfodrenáž vhodná?
Prístrojová lymfatická masáž je vhodná pre všetkých, ktorých lymfatický systém nefunguje tak, ako by mal. Procedúru často vyhľadávajú ľudia, ktorých trápia opuchy alebo celulitída, tí, ktorí chcú zmenšiť obvod problematických partií a taktiež športovci, ktorí ju navštevujú z dôvodu regenerácie svalov.
Absolvovať ju však môžu všetci, ktorí chcú urobiť niečo pre svoje zdravie a na chvíľu si oddýchnuť.
Kedy nechodiť na prístrojovú lymfodrenáž?
Prístrojová lymfodrenáž nie je vhodná pre osoby s akútnym nádorovým ochorením, horúčkou, vysokým krvným tlakom a taktiež ochorením štítnej žľazy, srdca, žíl alebo ciev. Ku kontraindikáciám tejto procedúry patrí aj infekčné a bakteriálne ochorenie a rizikové tehotenstvo. Vyhnúť by sa jej mali aj ženy v prvom trimestri tehotenstva. V prípade ľahšieho ochorenia, ako je napríklad prechladnutie, sa odporúča poradiť sa v salóne alebo štúdiu, kam na masáž dochádzate.
Ako často je prístrojová lymfodrenáž vhodná?
Prístrojovú lymfatickú masáž je možné absolvovať každý 2. deň alebo 2× týždenne podľa typu ťažkostí a očakávaného efektu. Na dosiahnutie čo najlepších výsledkov sa odporúča absolvovať minimálne 10 až 12 procedúr v priebehu niekoľkých týždňov. Krátkodobý efekt môže priniesť už prvá masáž, na dosiahnutie dlhodobých výsledkov je však potrebných minimálne 5 procedúr.
Aká je orientačná cena prístrojovej masáže?
Cena prístrojovej lymfodrenáže sa líši mesto od mesta a salón od salónu. Všeobecne je však možné povedať, že sa cena 50 až 60 minút masáže pohybuje od 15 eur. Rad salónov a štúdií navyše ponúka zvýhodnené balíčky. Prístrojová lymfatická masáž vychádza obvykle výrazne lacnejšie ako tá manuálna.
Hodina manuálnej masáže stojí okolo 40 Eur. Manuálna lymfodrenáž totiž vyžaduje precízny prístup lymfoterapeuta, ktorý sa vám bude venovať po celú dobu.
Kam na prístrojovú lymfodrenáž zájsť?
Prístrojovú lymfatickú masáž používajú jednak kozmetické salóny ako nástroj, ktorý zlepšuje stav a vzhľad pokožky rovnako ako aj zdravotnícke zariadenia na liečebné účely. V súčasnej dobe nájdete takmer v každom väčšom meste hneď niekoľko salónov, ktoré prístrojovú lymfodrenáž ponúkajú.
Ako si teda vybrať ten správny salón?
Ideálne sa vopred informujte, ako prístrojová lymfodrenáž prebieha a aký prístroj v salóne používajú.
Kto prístrojovú lymfatickú masáž vykonáva?
Manuálna lymfodrenáž môže vykonávať iba takzvaný lymfoterapeut – teda človek s perfektnou znalosťou anatómie a lymfatického systému, ktorý absolvoval špeciálny kurz. Prístrojová lymfodrenáž nevyžaduje žiadne špeciálne školenia a vzdelanie.
Treba však povedať, že by prístrojovú lymfodrenáž mal vždy vykonávať človek, ktorý vie ručne rozmasírovať lymfatické uzliny na krku. Tento krok je totiž nevyhnutný pred každou lymfatickou masážou.
Ak by sa lymfodrenáž vykonala bez počiatočného „otvorenia“ odtokových ciest, mohlo by dôjsť k zhoršeniu opuchu. V prípade, že teda salón tento krok nerobí, nenavštevujte ho. Človek, ktorý lymfodrenáž vykonáva, by mal, samozrejme, vedieť prístroj ovládať a nastaviť ho na mieru každému zákazníkovi.
Ako by mal vyzerať kvalitný prístroj na prístrojovú lymfodrenáž?
Základným predpokladom úspešných výsledkov pri prístrojovej lymfodrenáži je kvalitný prístroj. Rozdiely medzi jednotlivými prístrojmi môžu byť veľké a platí, že čím sú návleky kvalitnejšie, tým je ošetrenie účinnejšie.
Aké parametre sú rozhodujúce?
- Počet komôr: Dôležitým parametrom je počet komôr. Všeobecne platí, že čím viac komôr prístroj má, tým je tlaková terapia komplexnejšia a účinnejšia. Základné systémy majú 2×4 komory, profesionálne prístroje by však mali ponúkať minimálne 2×10 komôr a viac. Tento počet zaručuje, že sa jednotlivé komory prispôsobia telu.
- Rozmiestnenie komôr: Podstatné je aj to, akým spôsobom sú jednotlivé komory v návlekoch podkladané. Lacnejšie systémy umiestňujú komory vedľa seba. Ideálne však je, aby boli komory poskladané tak, že sa čiastočne prekrývajú, a eliminujú sa tým hluché miesta.
- Spracovanie aplikátorov: Väčšina prístrojov má návleky fixované suchým zipsom, vhodnejšie sú však klasické zipsy, ktoré majú vyššiu schopnosť držať natlakované komory.
- Pokrytie partií tela: Kľúčové je aj to, do akej miery návleky pokrývajú partie tela. Na komplexnú lymfodrenáž je nevyhnutné, aby masírovali nohy od priehlavkov cez lýtka a stehná až po brucho bez prerušenia niektorej oblasti.
- Tlak: Tlak prístroja by sa mal pohybovať okolo 70 až 90 mmHg, vyšší tlak sa síce používa v zdravotníctve, ale iba v prípade špecializovaných cievnych procedúr a s na to určenými návlekmi.
- Ovládanie vzduchových komôr: Profesionálne prístroje na lymfatickú masáž by mali dokázať ovládať aj 3 komory v jednej nohavici v rovnakom čase. Tie najpokročilejšie systémy dokážu pred samotnou masážou uvoľniť aj lymfatické uzliny v slabinách, prípadne v podpazušných jamkách.
- Systémy na ruky a hornú časť tela: Vo väčšine salónov sa stretnete s návlekmi na nohy, niektoré salóny však ponúkajú aj rukávy na horné končatiny alebo systémy pre kompletnú hornú časť tela, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú bundu.
- Účel použitia: Na trhu je aktuálne k dispozícii široká škála prístrojov na lymfatickú masáž. Niektoré sú určené iba na vykonávanie kozmetickej lymfatickej masáže, iné sú vhodné aj na rehabilitáciu. Najpokročilejšie systémy obvykle nájdete v zdravotníckych zariadeniach. Zakúpiť si môžete aj prístroj na domácu lymfodrenáž. Spravidla však nedosahuje takú kvalitu ako profesionálne prístroje, čo sa premieta do výsledku masáže.
Ako sa pripraviť na lymfatickú masáž?
Správna príprava môže umocniť blahodarné účinky prístrojovej lymfodrenáže.
- Odborníci radia zvýšiť prísun niektorých živín, napríklad vitamínu C, alebo užívať bylinky na podporu detoxikačných procesov pečene a obličiek pred aj po masáži.
- Na masáž sa dostavte dobre hydratovaní (pred masážou vypite aspoň 500 ml vody) a ideálne príďte s prázdnym žalúdkom, prípadne si dajte ľahkú desiatu.
- Pred masážou alebo bezprostredne po nej nepite alkohol.
Čo robiť a nerobiť po lymfodrenáži?
Lymfatická masáž zhromažďuje toxíny do krvného obehu na odstránenie. Aby ste odstráneniu toxínov napomohli, odporúčame naplánovať ihneď po masáži ľahký pohyb v dĺžke zhruba 10 až 15 minút, vhodná je napríklad krátka prechádzka alebo joga. Po prístrojovej lymfodrenáži a ľahkom pohybe by mal ideálne nasledovať celodenný odpočinok, ktorý telu umožní, aby dobre regenerovalo.
Ako sa líši prístrojová lymfodrenáž od tej manuálnej?
Podobné účinky, ktoré prináša prístrojová lymfodrenáž, sa spájajú aj s manuálnou lymfatickou masážou. Tá sa na rozdiel od prístrojovej robí ručne prostredníctvom jemných, pomalých hmatov bez akýchkoľvek olejov alebo iných prípravkov. Vždy by ju mal vykonávať lymfoterapeut, ktorý absolvoval príslušné školenie či kurz a rozumie fungovaniu lymfatického systému. Manuálna masáž je časovo náročnejšia. Celotelová masáž môže trvať aj niekoľko hodín.
Aké sú výhody a nevýhody prístrojovej lymfodrenáže oproti manuálnej?
Nespornou výhodou prístrojovej lymfodrenáže v porovnaní s tou manuálnou je, že je lacnejšia o desiatky eur a tiež je dostupnejšia. Má ale aj svoje nevýhody a limity. V porovnaní s ručnou technikou je menej individuálna, ideálne by sa preto mala využívať iba ako doplnok manuálnej techniky.
Záver: Kedy sa oplatí zájsť na prístrojovú lymfatickú masáž?
- Kľúčový je, samozrejme, aj prístroj, ktorý salón alebo zdravotnícke zariadenie používa.
- Prístrojová lymfodrenáž je bezpochyby veľmi účinnou a osvedčenou procedúrou s celým radom kozmetických i zdravotných benefitov.
- Aby ste však dosiahli požadované výsledky, je potrebné na masáž dochádzať opakovane a rozhodnúť sa pre správny salón, ktorý vždy pred zahájením masáže vykonáva manuálnu masáž lymfatických uzlín.