Manuálna lymfodrenáž: Techniky, využitie a zdravotné, kozmetické a iné účinky

Lymfatická sústava je pre zdravý organizmus nenahraditeľná. Zaisťuje odvod škodlivých látok z tela a je významnou súčasťou imunitného systému. Jej stagnácia sa prejavuje vznikom opuchov a ďalších zdravotných komplikácií. Opomenúť nemožno ani negatívny vplyv na kožu, kedy zlá cirkulácia miazgy zhoršuje celulitídu. Jednou z účinných terapeutických techník, ktoré tok lymfy stimulujú a podporujú, je manuálna lymfatická drenáž. O čo ide?

Čo všetko sa v článku dozviete?

  • Čo je manuálna lymfatická drenáž a kto ju vymyslel. Ako sa odlišuje od klasických masáží. Krátko sa zmienime o prístrojovej lymfodrenáži.
  • Ako vyzerá manuálna lymfodrenáž a kto ju môže vykonávať. Aké hmatové techniky terapeuti používajú. Pre koho je vhodná a kto by sa jej mal vyhýbať.
  • Výhody a prínosy lymfodrenáže pre ľudské zdravie. Kedy pomáha a kedy naopak môže uškodiť. Aké ďalšie účinky môže mať.

Stručný úvod do manuálnej lymfodrenáže

Význam lymfatického systému poznali už tradičné staroveké medicíny. Tie sa však jeho funkcie nesnažili ovplyvňovať masážami, ale využívali osvedčené metódy, ktoré sú pre pohyb lymfy telom zásadné. Je to predovšetkým správny dychový stereotyp a fyzický pohyb a až potom doplnková liečba (napr. bylinky). Lymfodrenáž ako hmatovú terapiu nefunkčnej lymfy začali ľudia využívať až v druhej polovici 20. storočia.

Krátko o histórii lymfodrenáže

Lymfatickú drenáž vymyslel a na medzinárodnej výstave zdravia a krásy v Paríži v roku 1936 prvýkrát predstavil Dr. Emil Vodder z Dánska, ktorý sa zaoberal vplyvom jemných krúživých pohybov rúk pozdĺž lymfatického systému na transport lymfy. Práve tento pohyb rúk sa stal základom súčasnej manuálnej lymfodrenáže. Hlbšej pozornosti sa táto nová terapeutická technika dočkala neskôr, až po 2. svetovej vojne.

V 60. rokoch ju začal propagovať nemecký vedec Dr. Johannes Asdonka pôsobiaci v meste Essen. Účinnosť tejto terapie pri liečbe opuchov preukázal na začiatku 70. rokov nemecký profesor E. Kuhnke, ktorý spolu s profesorom Michaelom Foldim maďarského pôvodu založili Spoločnosť manuálnej lymfodrenáže podľa Voddera.

U nás bol horlivým podporovateľom lymfodrenáže MUDr. Miroslav Bechyně, ktorý sa zaslúžil o založenie spoločnosti Ligy proti otokům a Českej lymfologickej spoločnosti. Vďaka nemu sa v roku 1992 uskutočnilo prvé české školenie manuálnej lymfodrenáže v Karlových Varoch.

Lymfodrenáž nie je masáž

Správne označenie metódy znie lymfatická drenáž, skrátene lymfodrenáž. Nejedná sa o klasickú masáž a ani samotní lymfoterapeuti toto označenie nepočujú radi. Nejde o slovičkárenie, ale o fakty.

Efekt lymfatickej masáže je odlišný. Bežná hĺbková masáž primárne ovplyvňuje svaly. Dochádza pri nej k intenzívnemu prekrveniu a je normálne, že masírovaný človek zaznamenáva nepríjemné až mierne bolestivé pocity. Naproti tomu lymfodrenáž je jemná hmatová technika, ktorá chce pracovať iba s lymfatickou sústavou nachádzajúcou sa tesne pod kožou.

Prekrvenie, začervenanie aj najmenšia bolesť je v prípade lymfatickej masáže celkom nežiaduca, pretože nadmerný a nešetrný tlak môže lymfatický systém upchať, zhoršiť prietok miazgy alebo ho dokonca poškodiť. To je dôvod, prečo ručnú lymfodrenáž smú vykonávať iba odborníci s patričným školením a vzdelaním (lymfoterapeuti).

Od klasických masáží sa ručná lymfodrenáž odlišuje účinkami, pričom:

  • ide o liečebnú procedúru, ktorá obnovuje a udržuje správnu cirkuláciu lymfy,
  • potláča opuchy (lymfedémy) a s nimi súvisiace problémy a bolesti,
  • posilňuje prirodzenú obranyschopnosť ľudského organizmu,
  • zmierňuje prejavy celulitídy a akné,
  • všeobecne zlepšuje a omladzuje vzhľad pokožky,
  • pomáha zníženiu bolestivosti pri menštruácii (PMS),
  • odbúrava stres, znižuje únavu a uľavuje od bolestí hlavy.

Manuálna verzus prístrojová lymfodrenáž

Popri ručnej drenáži existuje aj lymfodrenáž prístrojová. Keďže na masáž používa kompresné návleky, nie je pri nej vyžadovaná účasť lymfoterapeuta. Manuálna varianta slúži primárne na liečbu lymfedému a ťažkostí s lymfatickým systémom, prístrojová sa častejšie využíva v kozmetických salónoch za účelom zlepšenia vzhľadu kože (redukcia celulitídy, zoštíhlenie, podpora lymfy).

Nie je to ale pravidlom. Prístrojovú lymfodrenáž využívajú aj zdravotnícke zariadenia a naopak. Vždy sa uistite, že manuálnu lymfodrenáž vykonáva kvalitný lymfoterapeut, a v prípade prístrojového variantu, že vybrané zariadenie využíva skutočne kvalitné kompresné návleky.

Ako funguje manuálna lymfodrenáž

Pred popisom priebehu lymfatickej drenáže, jej techník a výhod si krátko pripomenieme, čo je lymfatický systém a jeho význam pre zdravie. Podrobnosti nájdete v článku Čo je lymfatický systém: Ako funguje a čo všetko robí, význam pre zdravie aj najčastejšie poruchy.

Anatómia a fyziológia lymfatického systému

Lymfatická sústava je dôležitou súčasťou imunity, trávenia a detoxikácie. Ide o zložitú sieť, ktorej úlohou je vychytávanie a odstraňovanie cudzorodých látok a škodlivých častíc z tela, ďalej sa zúčastňuje na látkovej premene, pomáha udržiavať intravaskulárnu rovnováhu a má zásadný vplyv na funkčný imunitný systém.

Tvoria ju lymfatické cievy a lymfatické orgány. Cievami preteká číra až mierne zakalená tekutina lymfa (miazga). Jej pohyb iniciujú kontrakcie hladkej svaloviny lymfatických ciev, priľahlých kostrových svalov, dýchacích pohybov, peristaltika čriev aj činnosť srdca. To znamená, že na tok lymfy má zásadný vplyv fyzický pohyb a dýchanie. Medzi lymfatické orgány patria lymfatické uzliny, slezina, týmus a mandle.

Hlavné uzliny sa nachádzajú v oblasti kľúčových kostí a krku, podpazušia, slabinách a podkolení. Ďalšie sú okolo vnútorných orgánov. Z podkožia a orgánov lymfa zbiera odpadové látky, ktoré vedie cievami k väčším uzlinám cez ostatné lymfatické tkanivá, až sa dostanú do pečene a obličiek, ktoré ich vylúčia z tela. Ak lymfa tečie príliš pomaly, cudzorodé látky sa hromadia v tele a vznikajú opuchy (lymfedémy).

Ako sa manuálna lymfodrenáž vykonáva a používané techniky

Na obnovenie a podporu toku miazgy (zmiernenie opuchov a ďalších ťažkostí) sa už desiatky rokov úspešne využíva lymfatická drenáž, ktorej účinky boli preukázané v 70. rokoch minulého storočia. Na rozdiel od klasickej masáže táto liečebná hmatová technika pracuje iba s podkožím a je nutné, aby bola veľmi jemná (povrchová) a nedochádzalo pri nej k nežiaducemu prekrveniu a bolestivým pocitom.

Lymfoterapeut musí úplne perfektne poznať anatómiu a fyziológiu lymfatického systému. Manuálna drenáž využíva špeciálne hmaty, ktoré je nutné vykonávať správne, v smere toku miazgy a v presne danom poradí, aby lymfu posúvali správnym smerom od jemných kapilár cez lymfatické cievy a uzliny do krvného riečiska. Vykonáva sa na sucho (nepoužívajú sa pri nej žiadne masážne prípravky). Nikdy sa nemasírujú miesta s opuchmi či infekciou, prípadne miesta postihnuté rakovinou a jej liečbou.

Čo sa týka konkrétnych hmatových techník, používajú sa veľkoplošné a maloplošné hmaty rukami (dlane, prsty), prevažne kruhovité alebo špirálovité, ale aj preťahovanie, kĺzanie aj stláčanie. Tlak by mal byť dostatočne silný na to, aby stimuloval podkožný lymfatický systém, ale už netlačil do svalov.

Základom je technika jemného hladenia (eflorage), ktorá upokojuje a uvoľňuje kožu a podkožné tkanivá. Lymfoterapeut začína bazálnym ošetrením krčných uzlín spredu. Potom postupuje od hrudnej kosti k vonkajším okrajom, pri dolných a horných končatinách od prstov k trupu. Krúživými pohybmi rúk otvorí uzliny v podpazuší, slabinách a podkolenných jamkách. Od kolena a lakťa sa lymfa krúživými pohybmi vedie smerom k uzlinám. Nasleduje technika pumpovania s krúžkom, ktorá sa opäť vykonáva smerom k uzlinám.

Najdôležitejšie je ošetrenie okolo kľúčnych kostí a na krku. Po hlavných uzlinách sa rovnakým postupom otvárajú nižšie uzliny (koleno či lakeť) a rovnako sa postupuje pri chrbte. Naopak uzliny pri zápästiach a členkoch sa obvykle neotvárajú. Veľa sa tiež diskutuje o tom, či by sa mala vôbec vykonávať drenáž brucha vzhľadom na to, že významnejšie uzliny a lymfatické cesty sú uložené hlbšie a jemný dotyk ich teda neovplyvní.

4 hlavné techniky manuálnej lymfodrenáže

Existujú 4 medzinárodne uznávané školy: Vodder, Foldi, Casley-Smith a Leduc. Všetky aplikujú postup od centra k periférii a volia pohyb v smere toku lymfy, pričom využívajú mierne odlišné hmatové techniky.

Vodderova metóda: jemná rytmická pumpovacia masážna technika, ktorá používa rôzne pohyby rúk (pumpovacie, otáčavé a ďalšie).

Foldiho metóda: rozšírená Vodderova technika kladie dôraz na ťah a uvoľnenie, striedajú sa krúživé masážne pohyby a chvíle relaxácie. Využíva sa predovšetkým pri liečbe opuchov.

Casley-Smithova metóda: malé a jemne hladivé pohyby sa vykonávajú hranou ruky cez lymfatické kanály medzi lymfotómy.

Leducova metóda: používa špeciálne vyvolávacie a reabsorpčné pohyby rukami, ktoré odrážajú, ako sa lymfa vstrebáva v počiatočných lymfatických cestách do väčších lymfatických ciest.

Účinky na zdravie a ďalšie prínosy manuálnej lymfodrenáže

Manuálna lymfodrenáž je všeobecne prospešná metóda, ktorá sa využíva v zdravotníctve, kde ako terapeutická (liečebná) technika pomáha pri prevencii, zmiernení a liečbe primárnych a sekundárnych lymfedémov. Keďže problematika lymfedémov vyžaduje komplexný prístup odborníkov z rôznych oblastí, je manuálna drenáž jednou zo zložiek takzvanej Komplexnej dekongestívnej terapie (Complex Decongestiv Therapy, CDT).

Ďalej sa uchytila ​​v estetickej medicíne, v starostlivosti o telo a pokožku, kde sa komerčne využíva na zmiernenie celulitídy, zoštíhlenie a spevnenie problematických partií. Význam má aj v oblasti starostlivosti o duševné zdravie.

Využitie manuálnej lymfatickej drenáže v zdravotníctve

Ako liečebná technika sa využíva u ľudí, ktorí bojujú s pocitmi ťažkých nôh, pri opuchoch členkov, lýtok či prstov na rukách, pred operačnými zákrokmi alebo naopak v rekonvalescencii, kedy drenáž bráni vzniku následných opuchov. Opuchy (primárne a sekundárne lymfedémy) patria medzi hlavné prejavy narušeného lymfatického systému, ku ktorému dochádza v dôsledku hromadenia lymfy v nejakej časti tela.

Cieľom manuálnej lymfodrenáže je:

  • obnoviť a podporiť odtok lymfy z tkaniva,
  • aktivovať činnosť lymfatických ciev,
  • zvýšiť transportné kapacity lymfy,
  • zlepšiť vstrebávanie lymfy do krvi,
  • odstrániť alebo aspoň čiastočne potlačiť lymfedém.

Kozmetické a iné účinky

Lymfodrenáž sa taktiež často využíva aj v oblasti kozmetiky a estetickej medicíny. Obnovením a stimuláciou činnosti lymfatického systému totiž zlepšuje vzhľad kože, a teda pomáha zmierňovať či dokonca odstraňovať prejavy niektorých kožných problémov, najmä celulitídy a akné.

  • podporuje imunitný systém, regeneráciu a zlepšuje celkové telesné zdravie,
  • zlepšuje metabolizmus,
  • uľavuje od stresu a prehlbuje okamihy relaxácie,
  • regeneruje celý organizmus a relaxuje unavené nohy,
  • zoštíhľuje a zmenšuje obvod bokov a stehien,
  • zmierňuje celulitídu a spevňuje podkožie,
  • redukuje vrásky a omladzuje pokožku.

Praktické využitie manuálnej lymfodrenáže a kontraindikácie

Odporúčame sa najskôr poradiť so svojím lekárom (pokiaľ už vám lymfatickú drenáž sám neodporučil či dokonca nepredpísal), či je pre vás a vaše problémy lymfodrenáž vhodná. V prípade mnohých zdravotných problémov a ochorení by vám mohla skôr uškodiť ako pomôcť.

Liečebné indikácie

  • žilové a lymfatické opuchy (lymfedém),
  • prevencia a úprava žilovej nedostatočnosti,
  • kŕčové žily (varixy),
  • opuchy dolných končatín a žilová nedostatočnosť počas tehotenstva,
  • znižovanie opuchov pred alebo po operáciách a úrazových stavoch,
  • Sudeckova choroba,
  • vred predkolenia,
  • Bechterevova choroba,
  • rakovina prsníkov (po ablácii alebo chirurgickom odstránení prsníka či prsníkov)
  • hromadenie tukového tkaniva v dolných končatinách (lipedém),
  • migrény a bolesti hlavy,
  • reumatoidná artritída,
  • artróza bedrového kĺbu,
  • gynoidná obezita (zvýšené ukladanie tuku v dolnej polovici tela),
  • opuchy dolných končatín z dôvodu nadmernej záťaže (dlhé státie, sedenie, cestovanie, pracovné a športové aktivity),
  • prevencia pri pozitívnej rodinnej anamnéze (celulita, žilová insuficiencia, varixy).

Estetická medicína a kozmeticko-regeneračná indikácia

  • liposukcia a iné metódy estetickej chirurgie,
  • invazívne a neinvazívne zoštíhľovacie metódy,
  • redukčné a detoxikačné procedúry,
  • akné, opuchy tváre, vačky pod očami, vrásky, omladenie pokožky.

Absolútna a relatívna kontraindikácia

Ide o prípady, keď vykonávanie manuálnej lymfodrenáže môže byť škodlivé alebo minimálne nevhodné.

  • nádorové ochorenia bez remisie,
  • akútne bakteriálne alebo vírusové ochorenie,
  • akútne žilové ochorenie,
  • hnisavé a pomaly sa hojace kožné rany,
  • glaukóm (zelený zákal, ochorenie očí),
  • astma cardiale, bronchiale, chronická bronchitída (iba so súhlasom lekára),
  • tehotenstva do 3. mesiaca,
  • patologické tehotenstvo,
  • bolestivá alebo silná menštruácia,
  • silné bolesti hlavy a migrény,
  • hyperfunkcia štítnej žľazy,
  • ochorenie pečene, obličiek, srdca a opuchy v dôsledku týchto ochorení,
  • spastická zápcha, menštruácia, vredová choroba, brušné ťažkosti.

Manuálna lymfodrenáž v športovej medicíne

Namáhané telo športovcov trpí častou únavou, bolesťami svalov a fasciou a je náchylné na vznik zranenia. Prepracované svaly a zranenia môžu viesť k poškodeniu mäkkých tkanív, ktoré spôsobuje hromadenie tekutiny a vznik opuchov. Lymfodrenáž pomáha túto tekutinu efektívne vytlačiť, čo môže nielen urýchliť regeneračné procesy, ale dokonca dramatický skrátiť dobu hojenia v prípade zranenia.

Lymfatickú masáž sa odporúča do plánu rehabilitácie zaradiť čo najskôr po vykonaní operácie. Zníženie opuchu totiž zlepšuje hybnosť rýchlejšie a možno teda skôr prejsť k aktívnej rehabilitácii. Ručná lymfodrenáž tak podstatne urýchľuje dobu hojenia rany a návrat k športovým aktivitám, trénovaniu a súťaženiu.

Športovci ju tiež často využívajú aj pri regenerácii. Dostatočná regenerácia je dôležitá pre rast svalovej hmoty, udržovanie a zlepšovanie výkonnosti a výsledkov. Stále viac trénerov aj samotných športovcov si uvedomuje, že niekedy je lepšie ubrať záťaž v tréningu a pridať regeneračné procedúry, ako je práve lymfodrenáž.

Hlavné dôvody využitia MLD u športovcov:

  • regenerácia a prevencia zranení počas tréningového obdobia,
  • zvýšenie výkonu vďaka zlepšenej funkcii lymfatickej sústavy,
  • urýchlenie zotavenia po športovom zranení, najmä po operáciách.

Ako sa pripraviť na manuálnu lymfodrenáž

Pred ošetrením

Prvotné vyšetrenie zahŕňa zistenie všetkých dôvodov na vykonanie manuálnej lymfodrenáže. Hlavne bude terapeuta zaujímať aktuálny zdravotný stav a rodinná anamnéza (prehľad doterajších ochorení). Nesmie vykonávať ošetrenie pri stavoch, keď nie je odporúčané. Ďalej vás bude informovať, ako sa na ošetrenie pripraviť, čoho by ste sa mali pred aj po ošetrení vyvarovať.

V deň manuálnej lymfodrenáže treba dbať na zvýšený pitný režim. Dostatok tekutín je dôležitý, aby uvoľnená lymfa nepredstavovala pre obličky veľkú záťaž. Ďalej sa v deň ošetrenia nie je vhodné venovať akýmkoľvek intenzívnym fyzickým aktivitám, odporúča sa iba mierny pohyb. Nie je vhodné piť alkohol a fajčiť.

Počas a po ošetrení

Lymfatická masáž začína bazálnym ošetrením spádových uzlín (viď vyššie). Opomenutie tejto fázy môže viesť k vzniku bolestí hlavy, únave, zvracaniu až k zhoršeniu stavu či dokonca vzniku nového opuchu.

Pri masáži musí lymfoterapeut starostlivo dodržiavať poradie hmatov a silu tlaku. Postup závisí od diagnózy. Avšak vždy sa začína v centrálnej časti tela a postupuje sa k periférii. V prípade končatín sa najskôr ošetruje zdravá končatina a až potom chorá, aby bolo možné lymfu smerovať do už vyčistených a otvorených lymfatických ciest a uzlín.

Dĺžka manuálnej lymfodrenáže závisí od zdravotného stavu a diagnózy ošetrovaného. Bežne sa pohybuje okolo 60 až 90 minút, ale môže trvať aj dve a pol hodiny, ak je to potrebné. Vo väčšine prípadov sa ošetrenie musí opakovať viackrát.

Po masáži je dôležité dodržiavať rovnaké odporúčania ako pred, to znamená dbať na pitný režim a odpočinkový režim, venovať sa len miernym pohybovým aktivitám, nepiť žiadny alkohol a vyhýbať sa cigaretám (alebo fajčenie výrazne obmedziť).

Vzdelávanie a certifikácia pre praktiky MLD

Manuálnu lymfodrenáž môžu vykonávať odborníci s patričným vzdelaním a certifikátom o jeho úspešnom dokončení (lymfoterapeuti). Najčastejšie sú to lekári (lymfológovia), zdravotné sestry, fyzioterapeuti a maséri, ktorí prešli odborným kurzom manuálnej lymfodrenáže.

Ako sa stať certifikovaným lymfoterapeutom

Lymfoterapeutom je všestranný odborník s pokročilými znalosťami z oblasti anatómie, kineziológie a  biomechaniky, mal by veľmi dobre poznať anatómiu ľudského tela vrátane fyziológie lymfatického systému.

Na získanie certifikátu musí najskôr absolvovať niektorý z takzvaných nižších kurzov (napríklad športové a rekondičné masáže). Až potom sa môže prihlásiť na kurz s akreditáciou MŠ SR.

Ako si vybrať kvalifikovaného terapeuta

Ak idete na lymfodrenáž prvýkrát, zistite si dĺžku praxe lymfoterapeuta, aké kurzy absolvoval a kde získal prax. Je lepšie, ak lymfoterapeut prvé roky pôsobil pod dohľadom skúseného lymfoterapeuta s dlhoročnou praxou. Ideálne je predchádzajúce zdravotnícke vzdelanie alebo zdravotnícky kurz. Kvalitný lymfoterapeut vie zrozumiteľne a jednoducho zodpovedať otázky týkajúce sa fungovania lymfatického systému.

Pri prvom telefonickom alebo osobnom kontakte by sa lymfoterapeut mal najskôr zaujímať o váš minulý a súčasný zdravotný stav a vylúčiť všetky kontraindikácie. Väčšinou ide o nejakú formu osobného dotazníka o chorobách, kontraindikáciách a problémoch. Až potom nasleduje objednanie termínu.

Dobrý lymfoterapeut vám vysvetlí, ako konkrétne vám môže manuálna drenáž pomôcť. Na základe výsledkov vyšetrení a konzultácií vám zostaví plán lymfodrenáže, teda druh, frekvenciu a dĺžku liečby. Tiež by vás mal zoznámiť s úpravou stravy, pitným režimom, vhodnými pohybovými aktivitami, kompresnými pomôckami na doma a ďalšími radami, ako si od opuchov uľaviť sami. Ďalej by vás mal informovať o prípadných stavoch, ktoré môžu po ošetrení nastať (napr. únava, ospalosť).

2 najčastejšie kladené otázky o manuálnej lymfodrenáži

Koľko stojí jedno ošetrenie manuálnej lymfodrenáže = MLD?

Ceny za ošetrenie sa veľmi líšia. Záleží na konkrétnom lymfoterepeutovi či lymfologickom zariadení. Výslednú cenu ovplyvňujú skúsenosti a prax lymfoterapeuta, závažnosť problémov, rozsah ošetrenia (ošetrované partie), dĺžka jedného ošetrenia, počet lymfodrenáží, dĺžka kúry, ale aj lokalita.

Počítajte s cenou 35 Eur a vyššie za jedno ošetrenie trvajúce hodinu a dlhšie. Pri väčšom počte ošetrení je cena spravidla výhodnejšia.

Koľkokrát treba na manuálnu drenáž ísť, aby fungovala?

Každý človek vyžaduje iný prístup. Lymfoterapeut by preto mal ku každému pacientovi pristupovať individuálne. Všeobecne platí, že základná kúra by mala trvať zhruba 2 mesiace (2 lymfatické drenáže týždenne). Podľa reakcií a výsledkov pacienta sa kúra po tejto dobe ukončí, zmení na udržiavacie kúry cca 1× mesačne alebo ak je to potrebné, ďalej sa pokračuje v intenzívnej liečbe.

Záverečné zhrnutie: Manuálna drenáž prospieva fyzickému i psychickému zdraviu

  • Ide o špeciálnu jemnú hmatovú techniku, ktorá obnovuje a stimuluje činnosť lymfatického systému v podkoží. Nesmie vyvolávať prekrvenie ani bolesť.
  • Využíva sa v zdravotníctve, športovej medicíne, estetickej chirurgii i kozmetických salónoch.
  • Pomáha znižovať opuchy (lymfedémy) a s nimi súvisiace problémy. Zlepšuje, vypína a omladzuje kožu (celulitídu, vrásky, akné a ďalšie). Urýchľuje zotavovací proces po chorobe a zraneniach.
  • Manuálna lymfodrenáž je nielen liečebná, ale aj regeneračná a relaxačná technika, ktorá zlepšuje fyzické zdravie a podporuje duševnú pohodu.
Monika Šaríková