Pozitívne účinky lymfatickej masáže alebo lymfodrenáže: Zdravotné i estetické

Trápi vás celulitída, opuchy dolných končatín alebo zvýšená únava? V týchto a mnohých ďalších prípadoch pre vás môže byť prínosná manuálna či prístrojová lymfatická masáž alebo lymfodrenáž. Prezrite si zoznam ich benefitov.

Čo je to lymfatická masáž a ako prebieha?

Lymfatická masáž predstavuje jemnú masážnu techniku, ktorej cieľom je podpora prirodzeného odtoku lymfy. Lymfodrenáž pomáha urýchliť látkovú výmenu a podporuje očistné a regeneračné schopnosti organizmu.

Rozlišujeme manuálnu a prístrojovú lymfatickú masáž.

  1. Manuálna lymfatická masáž sa vykonáva veľmi jemnými pohybmi rúk. Manuálna ani prístrojová lymfodrenáž nikdy nesmie bolieť. Masáž má totiž cieliť na podkožie, kde lymfa prúdi, a nie na svaly.
  2. Pri prístrojovej masáži sa používajú špeciálne prístroje, spravidla ide o kompresný oblek.

Pre koho je lymfatická masáž vhodná?

Lymfatická masáž sa hodí pre tých, ktorí chcú ťažiť z mnohých jej kozmetických (redukcia celulitídy a pod.) a zdravotných benefitov. Vzhľadom na to, že prispieva k regenerácii tela, ju vyhľadávajú aj športovci. Prospešná môže byť aj pre ľudí s niektorými ochoreniami, ako je diabetes, chronická žilová nedostatočnosť alebo lymfedém.

Aké benefity prináša manuálna lymfatická masáž?

Poďme sa spoločne pozrieť na benefity manuálnej lymfodrenáže:

Redukcia opuchov

Opuch alebo edém je veľmi častým stavom spojeným s poruchou lymfatických funkcií. Opuch spôsobuje nadmerné hromadenie tekutiny v podkoží, veľmi časté sú opuchy nôh. Opuchy sa však môžu objaviť kdekoľvek na tele.

Štúdia Smitha a Johnsona z roku 2019 zverejnená v Journal of Manual Therapy potvrdila, že manuálna lymfodrenáž účinne redukuje opuchy.

Detoxikácia organizmu

Jednou z primárnych funkcií lymfatického systému je detoxikácia celého tela. Aj masáž tak primárne podporuje hlavne očistu tela. To napokon potvrdzuje aj výskum vykonaný v roku 2018 Williamsom a kolektívom, ktorý sa zaoberal účinkami manuálnej lymfatickej masáže na lymfatický tok u zdravých jedincov. Výskum preukázal, že lymfodrenáž významne zvyšuje lymfatickú cirkuláciu, čím má potenciál zlepšiť prirodzené detoxikačné procesy tela.

Posilnenie imunity

Lymfatický systém sa úzko spája s imunitným systémom a manuálna lymfatická masáž môže mať pozitívny vplyv na lymfatické funkcie. Štúdia Andersona a kol., ktorá prebehla v roku 2020, sa zaoberala imunologickým dopadom tejto procedúry. A aký bol výsledok? Štúdia odhalila zvýšenie aktivity lymfocytov a naznačila potenciálny účinok na posilnenie imunity.

Zníženie zápalu

Manuálna lymfatická masáž môže byť veľkým prínosom aj v prípade pacientov s chronickým zápalom. Štúdia z roku 2017 od Davisa a kolektívu naznačila, že môže mať manuálna lymfodrenáž protizápalové účinky, čo vedie zároveň k podpore celkového zdravia.

Regenerácia a zlepšenie športového výkonu

Lymfatická masáž patrí k jedným z najúčinnejších foriem regenerácie po športových výkonoch. Tým, že zlepšuje lymfatický odtok, pomáha vyplavovať splodiny metabolizmu, znižuje bolestivosť svalov a urýchľuje regeneráciu po intenzívnom tréningu alebo po pretekoch.

Zlepšenie pooperačných stavov

Pacienti po operáciách často bojujú so zhoršenou lymfatickou funkciou, a s ňou súvisiacimi opuchmi a nepohodlím. Štúdia z roku 2016 vykonaná Brownom a kolektívom preukázala, že manuálna lymfatická masáž účinkuje pri znižovaní pooperačných opuchov a podporuje rýchlejšie zotavenie po operácii.

Zmiernenie príznakov niektorých ochorení

Manuálna lymfatická masáž je často odporúčanou podpornou metódou pri niektorých ochoreniach:

  • Chronická žilová nedostatočnosť: Podľa štúdie z roku 2015, ktorá sa zaoberala účinkami manuálnej lymfatickej masáže na kvalitu života pacientov s chronickou žilovou nedostatočnosťou, znižuje lymfodrenáž preukázateľným spôsobom závažnosť symptómov chronickej žilovej nedostatočnosti, ku ktorým patrí opuch a bolestivosť.
  • Reumatoidná artritída: Reumatoidná artritída je ochorením, pri ktorom dochádza k zápalovej reakcii v oblasti kĺbov. Podľa plastického chirurga z Mia Aesthetics v Miami Sergia Alvareze je možné manuálnu lymfatickú masáž využiť pri liečbe tejto choroby.
  • Fibromyalgia: Ďalším ochorením, pri ktorom môže byť manuálna lymfodrenáž veľkým prínosom, je fibromyalgia – bolestivý syndróm pohybového aparátu. Štúdia z roku 2015 poukázala na to, že v prípade tohto syndrómu je lymfatická masáž lepšia ako myofasciálna masáž z hľadiska zmiernenia stuhnutosti svalov a tiež redukcie depresie a zvýšenia kvality života pacientov.
  • Lymfedém: Lymfedém predstavuje ochorenie lymfatického systému, ktoré sa prejavuje opuchom. Súčasťou liečby lymfedému je práve manuálna lymfatická masáž. Pomôcť môže aj prístrojová lymfodrenáž, mala by sa však vždy kombinovať s manuálnou masážou, aby sa predišlo riziku nahromadenia lymfy iba do jednej oblasti tela.

Redukcia celulitídy

Lymfodrenáž má nielen pozitívne zdravotné, ale aj estetické účinky. Vyhľadávaná je ako účinná procedúra na redukciu celulitídy. Kedy k vzniku celulitídy dochádza? Vo chvíli, keď sa v podkoží hromadia tukové bunky a splodiny metabolizmu spoločne s lymfou.

Pokiaľ lymfa neodteká tak, ako by mala, dochádza k narušeniu pružnosti kože a tukové bunky presvitajú na povrch, čím sa tvorí známy efekt „pomarančovej kože“. Lymfatická masáž odvádza z tela lymfu, splodiny bunkového mechanizmu a toxíny, čím koži navracia pevnosť.

Zlepšenie zdravia pokožky

Manuálna lymfatická masáž zvyšuje prísun živín a kyslíka do tkanív, čím podporuje zdravú pokožku. Môže zlepšiť textúru a elasticitu pokožky a prispieť k jej mladistvejšiemu a rozžiarenému vzhľadu.

Relaxácia a odbúranie stresu

Každý z nás občas potrebuje chvíľu pre seba. Manuálne aj prístrojové lymfatické masáže sú príjemné a nebolia. Predstavujú tak skvelú príležitosť, ako si oddýchnuť a redukovať stres.

Aké benefity prináša prístrojová lymfatická masáž?

Niektoré z vyššie uvedených benefitov sú spojené aj s prístrojovou lymfodrenážou, ktorá je podstatne lacnejšia ako tá manuálna. Medzi hlavné účinky prístrojovej lymfodrenáže patrí detoxikácia organizmu, odstránenie opuchov, redukcia celulitídy, zlepšenie elasticity kože, zlepšenie metabolizmu a prevencia kŕčových žíl.

Prístrojová lymfodrenáž sa teda využíva skôr na kozmetické účely. Podľa odborníkov je ideálne prístrojovú masáž využívať len ako doplnok k manuálnej lymfatickej masáži, ktorú vykonáva vyškolený lymfoterapeut.

Aké výhody sa spájajú s domácou lymfodrenážou?

Na trhu sú dostupné prístroje pre profesionálnu rovnako ako pre domácu lymfatickú masáž. Platí však, že domáce prístroje sú mnohonásobne menej účinné ako profesionálne prístroje v salónoch.

V rámci domáceho pohodlia si môžete urobiť domácu manuálnu lymfatickú masáž. Je však pomerne náročné dodržať presný postup, ktorý bude pre váš organizmus prínosný, a nie naopak.

Koľko sedení lymfatickej masáže sa odporúča?

Aby ste pri lymfatickej masáži dosiahli požadované výsledky, treba na masáž dochádzať pravidelne. Aj jedno sedenie síce môže pomôcť, ale efekt bude krátkodobý. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov sa odporúča podstúpiť minimálne 10 až 12 masáží. Procedúru je možné absolvovať 1 až 2× týždenne s rozostupom aspoň 24 hodín.

Ako podporiť účinky lymfodrenáže?

Aby ste z lymfatickej masáže vyťažili maximum, je dôležité sa správať podľa určitých zásad pred masážou aj po nej. Na masáž by ste mali prísť dostatočne hydratovaní a pred ňou aj bezprostredne po nej nepiť alkohol.

  1. Po masáži je ideálne naplánovať si ľahký pohyb, či už v podobe krátkej prechádzky alebo jogy.
  2. Po zvyšok dňa by ste si mali dopriať odpočinok.
  3. Účinky procedúry môže podporiť aj navýšenie príjmu vitamínu C alebo užívanie byliniek, ktoré podporujú detoxikáciu organizmu.

Kontraindikácie lymfatickej masáže

Lymfatická masáž je všeobecne považovaná za bezpečnú procedúru pre dospelých bez ohľadu na vek. Avšak existujú situácie, kedy by ste sa jej mali vyhnúť.

Ide o tehotenstvo, kožné ochorenie, onkologické ochorenia v akútnej fáze, ťažké pľúcne ochorenia a ďalšie. Pokiaľ si nie ste istí, či je pre vás lymfatická masáž vhodná, poraďte sa so svojím lekárom.

Záver: Lymfatická masáž má prínosy pre zdravie aj krásu

Či už teda chcete zlepšiť vzhľad svojej pokožky alebo posilniť imunitu a detoxikovať organizmus, rozhodne sa oplatí lymfatické masáže pravidelne navštevovať.

Vyššie uvedené benefity lymfatickej masáže potvrdené vedeckými štúdiami sú dôkazom toho, že táto procedúra nášmu telu veľmi prospieva.

Mgr. Hana Fabianová, MBA