Lymfodrenáž ako možná liečba kŕčových žíl na nohách

Trápia vás opuchy nôh, varixy či bolestivé kŕče? Lymfatická masáž ponúka alternatívu k tradičným liečebných metódam, ako je chirurgický zákrok alebo farmakoterapia.

Lymfatická masáž umožňuje dlhodobé zlepšenie stavu bez vedľajších účinkov. Navyše pomáha s radom ďalších problémov spojených s lymfatickým systémom a účinne pôsobí aj ako prevencia.

Príčiny vzniku kŕčových žíl na nohách

Kŕčové žily, odborne varixy, sú dôsledkom porúch cievneho systému. Chlopne v žilách nefungujú správne a obmedzujú tak prietok krvi, ktorá sa v žile hromadí. Na ich vznik má vplyv niekoľko faktorov, medzi ktoré najčastejšie patrí:

  • Genetika: viac ako 90 % pacientov má k vzniku kŕčových žíl genetickú predispozíciu.
  • Nedostatočný pohyb: nedostatok fyzickej aktivity a dlhodobé státie či sedenie môžu narušiť cirkuláciu krvi v dolných končatinách a prispieť k rozvoju kŕčových žíl.
  • Vyšší vek: kŕčové žily sa častejšie vyskytujú s pribúdajúcim vekom, kedy sa elasticita žilových stien a chlopní znižuje.
  • Pohlavie: ženy sú všeobecne na vznik kŕčových žíl náchylnejšie, predovšetkým z dôvodu hormonálnych zmien počas tehotenstva, pri menštruácii alebo v menopauze.
  • Obezita: nadváha zvyšuje žilový tlak, sťažuje prietok krvi z dolných končatín späť do srdca a podporuje tak vznik kŕčových žíl.

Ako funguje lymfatická masáž

Lymfodrenáž je jednou z najefektívnejších metód modernej fyzioterapie, ktorá sa využíva v rámci liečby žilovej nedostatočnosti. Hlavným faktorom vedúcim k vzniku kŕčových žíl je zlá cirkulácia krvi. Pokiaľ krvný obeh nie je dostatočný, dochádza k hromadeniu krvi v žilách, čo spôsobuje ich rozšírenie a následné skrútenie.

Lymfatická masáž využíva jemné a rytmické kompresie podporujúce správnu funkciu lymfatického systému a zlepšuje cirkuláciu krvi. Tento proces nielenže znižuje riziko vzniku kŕčových žíl, ale tiež bráni prehlbovaniu existujúcich ťažkostí. Niektorí pacienti sa domnievajú, že lymfatická masáž nie je na liečbu týchto ťažkostí vhodná, ale pri modernej prístrojovej lymfodrenáži je tomu práve naopak.

Prínosom lymfodrenážnej terapie u pacientov s kŕčovými žilami je tiež jej schopnosť znižovať bolestivé opuchy. Pri lymfodrenáži dochádza k odplaveniu nahromadenej tekutiny a toxických látok z tela, čo zmierňuje tlak na žilové steny a umožňuje redukciu opuchov.

Ďalšie spôsoby liečby kŕčových žíl na nohách

V prvotnej fáze liečebného procesu sa pacientom odporúča používanie kompresných pančúch. Vybrať si môžete návleky s rôznou intenzitou stiahnutia, dôležitá je ale aj ich veľkosť. Kompresné pančuchy varixy síce neodstránia, ale uľavia od bolesti. Vďaka použitému pevnému materiálu vytvárajú tlak na žily, a podporujú tak správnu cirkuláciu krvi. Zvládnu zastúpiť pevnosť žilovej steny a chlopniam umožnia efektívne fungovať.

Ďalšou možnosťou liečby je farmakoterapia, teda užívanie liekov vo forme tabliet, krémov či gélov. Tie sú vhodné v akútnych prípadoch, keď potrebujete uľaviť od bolesti či nepríjemných opuchov.

Posledným variantom je chirurgický zákrok, ku ktorému sa pristupuje v prípade, že iný postup liečby nezaberá a problémy sa stupňujú. Moderné metódy umožňujú napríklad odstránenie kŕčových žíl pomocou lasera či rádiofrekvencie.

Záver: Lymfodrenáž môže byť účinnou prevenciou kŕčových žíl

Ak chcete varixom predísť alebo zmierniť ich prejavy, poraďte sa so svojím lekárom a konzultujte možnosť lymfodrenážnej terapie.

Môže poslúžiť ako užitočná terapeutická metóda pre pacientov trpiacich kŕčovými žilami, prípadne účinná prevencia ich vzniku.

Masáž pomáha zlepšiť krvný obeh, znižuje opuchy a zmierňuje bolesť, ktorá kŕčové žily často sprevádza.

Mgr. Alexandra Bednářová