Lymfodrenáž: Pre koho nie je vhodná a kedy sa neodporúča

Lymfatická masáž patrí medzi účinné techniky, ktoré podporujú tok lymfy v tele a prináša množstvo zdravotných a estetických benefitov. Existujú však situácie, kedy môže spôsobiť nepríjemné komplikácie. Preto je vhodné vždy sa najskôr poradiť s ošetrujúcim lekárom, ktorý posúdi váš aktuálny zdravotný stav a zhodnotí možný prínos lymfodrenážnej terapie.

Čo je lymfodrenáž

Cítite sa často unavení, trpíte opuchmi alebo sa chcete zbaviť celulitídy? Lymfatický systém zohráva v celkovom zdraví dôležitú úlohu – nielen, že ovplyvňuje imunitný systém, ale pomáha odvádzať toxické látky von z tela a detoxikuje organizmus.

Lymfatická masáž sa vykonáva manuálne alebo je možné využiť prístroj v podobe nafukovacieho obleku. Obe metódy sú bezpečné a bezbolestné, je však dôležité, aby ich vykonával kvalifikovaný odborník.

S čím lymfodrenáž pomôže

Lymfodrenáž sa odporúča absolvovať ako sprievodná liečba pri mnohých zdravotných komplikáciách. Účinná môže byť napríklad pri liečbe lymfedému, gynekologických problémoch, kožných problémoch, liečbe artrózy a kĺbových ochoreniach, pri respiračných ťažkostiach alebo bolestiach hlavy a migrénach.

Okrem zdravotných benefitov má lymfatická masáž aj estetickú funkciu. Hodí sa najmä na zmiernenie prejavov celulitídy, prevenciu starnutia a redukciu vrások, ale aj v rámci rekonvalescencie po estetickej operácii.

Avšak lymfodrenáž môžete využiť aj ako formu prevencie mnohých zdravotných problémov. Pravidelná masáž pomáha budovať imunitu, eliminuje odpadové látky v tele a tým znižuje záťaž na životne dôležité orgány. Jej nezabudnuteľným prínosom je schopnosť podporiť regeneráciu. Využiť ju teda môžete v rámci pooperačnej rekonvalescencie, ale aj ako formu relaxácie po náročnom športovom výkone.

Pre koho lymfodrenáž nie je vhodná (kontraindikácie)

Aj keď je lymfatická masáž pod dohľadom skúseného terapeuta účinnou a bezpečnou metódou, s niektorými zdravotnými stavmi sa nezlučuje. Aké kontraindikácie patria medzi najčastejšie?

Akútne infekcie

Lymfodrenáže by sa mali vyvarovať ľudia s prebiehajúcou bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. Masáž ovplyvňuje cirkuláciu krvi a lymfy, čím zvyšuje riziko šírenia infekcie do ďalších častí tela. V týchto prípadoch je preto lymfodrenáž vhodné odložiť do doby, než sa stav pacienta stabilizuje a vyvarovať sa tak zhoršeniu symptómov a nežiaducim reakciám.

Nádorové ochorenia

Počas liečby zhubného nádorového ochorenia je nutné pristupovať k lymfodrenáži s maximálnou obozretnosťou. Masážne techniky stimulujú tok lymfy, zvyšujú prietok krvi a môžu tak potenciálne ovplyvniť šírenie nádorových buniek. To platí najmä pre pacientov s aktívnym nádorovým ochorením, pri ktorom je riziko metastáz vysoké.

Pred podstúpením lymfodrenáže je preto dôležité aktuálny stav najskôr konzultovať s onkológom, ktorý zváži prípadné riziká a prínosy procedúry a odporučí vhodný postup. V niektorých prípadoch je možné zvoliť alternatívnu podporu lymfatického systému, ktorá nahradí samotnú masáž, ale minimalizuje riziko komplikácií spojených s onkologickou liečbou.

Kardiovaskulárne ochorenia

Lymfodrenáž ovplyvňuje krvný obeh, u pacientov trpiacich srdcovo-cievnym ochorením preto nemusí byť bezpečná. Rizikovou skupinou sú najmä ľudia trpiaci ischemickou srdcovou chorobou, vysokým krvným tlakom alebo tí, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu či infarkt myokardu.

Pacienti môžu mať narušenú cirkuláciu krvi. Zvýšený tlak na cievy by pri lymfodrenáži mohol spôsobiť preťaženie srdca alebo iné zdravotné komplikácie.

Kožné ochorenia a poranenia kože

Z hygienických dôvodov sa lymfodrenáž nevykonáva ani u pacientov s kožným ochorením a poranením kože. Jedná sa predovšetkým o otvorené hnisavé rany, zápaly kože, plesne či preležaniny v akútnom štádiu. Lymfatická masáž by v týchto prípadoch mohla rozšíriť baktérie do okolitých tkanív a krvného obehu, zvýšiť riziko infekcie a zhoršiť zápalový proces.

Žilné ochorenie

Lymfatická masáž môže byť prospešná v rámci podpory krvného obehu u pacientov trpiacich žilovým ochorením. Stimulácia lymfatického systému pomáha znižovať opuchy a zlepšiť prekrvenie postihnutých oblastí, v pokročilých štádiách žilového ochorenia však môže byť terapia riziková.

V prípade krvných zrazenín môže napríklad spôsobiť ich uvoľnenie a zvýšiť tak riziko embólie. Pacienti trpiaci kŕčovými žilami, trombózou či iným žilovým ochorením by preto mali terapiu najskôr konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom.

Tehotenstvo

Obvykle sa lymfodrenáž neodporúča ani počas tehotenstva, najmä v prvom trimestri, v období šestonedelia a pri dojčení. Masáž zvyšuje prietok krvi a v niektorých prípadoch môže negatívne ovplyvniť priebeh tehotenstva a spôsobiť komplikácie spojené s embryonálnym vývojom.

V období šestonedelia, kedy je matka v procese regenerácie a telo podstupuje zvýšenú záťaž, by lymfodrenáž mohla narušiť proces hojenia, prípadne zvýšiť riziko infekcie. So samotným dojčením sa lymfatická masáž nevylučuje, telo matky je však stále citlivé na stresové situácie a mohlo by dôjsť k narušeniu procesu laktácie. V tomto období je teda vhodné pristupovať k terapii s opatrnosťou a podstúpiť ju najlepšie iba na odporúčanie lekára.

Ochorenia pečene a obličiek

Stimulácia lymfatického systému ovplyvňuje prietok krvi a dočasne zvyšuje záťaž na orgány, ktoré sú zodpovedné za metabolizáciu látok a detoxikáciu tela. Z dôvodu možných komplikácií preto nie je lymfodrenáž vhodná pre pacientov s ochorením pečene a obličiek, u ktorých tieto orgány nedokážu efektívne plniť svoju primárnu funkciu.

Ochorenie štítnej žľazy

U pacientov, ktorí majú problémy so štítnou žľazou, obvykle dochádza k hormonálnym zmenám, preto by mali byť minimalizované akékoľvek vonkajšie vplyvy, ktoré môžu hormonálnu rovnováhu narušiť.

Riziká lymfodrenáže

Aby bola lymfatická masáž bezpečnou a účinnou procedúrou, je nutné dodržať niekoľko základných pravidiel. V opačnom prípade nemusí byť lymfodrenáž efektívna, prípadne môže aktuálny stav pacienta zhoršiť. Medzi najčastejšie komplikácie, ktoré sa môžu po nesprávne vykonanej terapii objaviť, patria bolesti hlavy, zhoršenie existujúceho opuchu, prípadne poškodenie lymfatických ciev.

Spomínaným nežiaducim účinkom sa dá našťastie ľahko predísť. Základom je vhodný výber terapeuta, ktorý je dostatočne preškolený, ovláda správnu techniku ​​a dokáže lymfodrenáž individuálne prispôsobiť potrebám klienta. Dôležité je predovšetkým otvorenie spádových uzlín pred začiatkom masáže, správny tlak, smer a rýchlosť masírovania.

Nevyhnutná je aj konzultácia vhodnosti lymfodrenáže s ošetrujúcim lekárom, ktorý zhodnotí aktuálny zdravotný stav pacienta a odporučí vhodný typ, frekvenciu a dĺžku terapie. Ak je lymfatická masáž v kontraindikácii s určitým ochorením, môže lekár odporučiť iný spôsob podpory lymfatického systému.

Záver: Kontraindikácií lymfodrenáže nie je veľa, ale mali by sme ich rešpektovať

  • Vždy je však dôležitá predbežná konzultácia s lekárom a výber správneho terapeuta, ktorý zaistí dostatočnú prípravu a správny postup lymfodrenáže.
  • Informovanosť o možných kontraindikáciách je pre bezpečnú a účinnú lymfodrenáž kľúčová.
  • Medzi najčastejšie kontraindikácie patrí akútna vírusová alebo bakteriálna infekcia, nádorové ochorenia, kardiovaskulárne ochorenia, kožné problémy a poranenia kože, žilové ochorenia, ochorenia pečene, obličiek a štítnej žľazy, prípadne skorá fáza tehotenstva.
Mgr. Alexandra Bednářová