Čo je lymfatický systém: Ako funguje, význam pre zdravie aj najčastejšie poruchy

Lymfatický systém v ľudskom organizme zastáva množstvo činností od transportu živín až po obranné mechanizmy. Ak nefunguje správne a jeho funkcie sú z rôznych dôvodov obmedzené, môže to zapríčiniť vznik celého radu zdravotných problémov. Pre lepšie pochopenie tohto systému a jeho významu pre zdravie si popíšeme, čo lymfatický systém je a aké úlohy v tele zastáva. Čo všetko sa dočítate?

  • Čo je lymfatický systém, aké zložky ho tvoria a čo všetko má v ľudskom tele na starosti.
  • Ako ovplyvňuje zdravie a akú úlohu zohráva v prevencii chorôb.
  • Aké najčastejšie poruchy sú s lymfatickým systémom spojené a ako im predchádzať.

Čo je lymfatický systém

Základom života je voda. Bez vody by život neexistoval a je to aj voda, ktorá z veľkej časti tvorí ľudské telo (až 70 %!). Rozlišujeme vodu intracelulárnu (vnútri buniek) a extracelulárnu (mimobunkovú), pričom tá mimobunková sa ďalej delí na krvnú plazmu (krv), tkanivový mok a miazgu (lymfu).

Prostredníctvom krvi sú bunky zásobované kyslíkom a živinami. Po ich spracovaní sa do krvi vracia všetko, čo už bunky nepotrebujú. Nie všetko ale odvádza žilový systém. Odpadové hospodárstvo má na starosti lymfatický systém. Hlavnou úlohou tohto čistiaceho či kanalizačného systému je z tela odvádzať všetko, čo sa nesmie dostať späť do krvi.

Ide teda o veľmi dôležitú súčasť našej imunity, trávenia a detoxikácie. Z medicínskych vedných odborov sa ním zaoberá relatívne nový odbor lymfológie. Starostlivosť o lymfatický systém sa pomaly stáva jedným z nástrojov účinnej prevencie, rýchlejšej rekonvalescencie a obnovenia rovnováhy organizmu.

Stručná anatómia lymfatickej sústavy

Lymfatický systém je pomerne komplikovaný svet, ktorý tvorí lymfatické cievy, ktorými preteká miazga (lymfa), a lymfatické tkanivá (lymfatické orgány).

Lymfatické cievy (lymfatické kapiláry) a zberné kanály

Lymfatické cievy sa vyskytujú takmer vo všetkých tkanivách tela a najviac v podkoží (cca 70%). Výnimkou sú nervové tkanivo, niektoré časti oka (rohovka, šošovka, sklovec), chrupavka, nechty a vlasy.

Sústavou lymfatických ciev koluje lymfa, až sa dostane do väčších ciev (zberných kanálov), ktoré ju zvádzajú do žilového riečiska v blízkosti srdca. Tieto zberné kanály lymfu po vyčistení vracajú späť do krvného obehu. Je to dôležité na udržanie normálneho objemu krvi a krvného tlaku. Ďalej bráni nadmernému hromadeniu tekutiny okolo orgánov a vzniku opuchu (edému).

Miazga (lymfa)

Lymfa je číra až kalná tekutina, ktorú z 90 % tvorí voda. Zvyšok sú bielkoviny, tuky, mŕtve bunky, konečné produkty metabolizmu, cudzie telesá a baktérie. V ľudskom lymfatickom systéme koluje približne 1 liter lymfy a denne sa jej z tkanivového moku vytvorí cca 2 až 2,5 litra.

Tkanivový mok je tekutina v medzibunkových priestoroch. Tvorí sa z krvnej plazmy, dopravuje živiny k bunkám a odvádza od nich splodiny. Každý deň je prefiltrovaných celkom 20 litrov tekutín. Z toho 18 litrov je vstrebaných späť a zhruba 2 až 2,5 litra sa vracia do krvi prostredníctvom lymfy a lymfatických ciev. Túto lymfu s odpadovými látkami zhromažďuje lymfatický systém, ktorý ju posúva ďalej, kým sa čistá nevráti do krvného obehu.

Pohyb lymfy je možný iba vďaka kontrakcii hladkej svaloviny lymfatických ciev, priľahlých kostrových svalov, dýchacích pohybov, peristaltiky čriev aj vďaka činnosti srdca. Nemá vlastný pohon (tak ako má krvný obeh pumpu = srdce). Áno, v tomto momente by vám mala vyskočiť súvislosť medzi (ne)zdravým životným štýlom a (ne)dostatočne fungujúcim lymfatickým systémom 🙂.

Lymfatické orgány

Lymfatické orgány sú špecializovaný typ lymfatického tkaniva, ktoré sa skladá z lymfatických buniek (lymfocyty, ich vývojové formy a plazmatické bunky) a makrofágov (bunky imunitného systému likvidujúce cudzorodé častice, ako sú baktérie, drobné čiastočky nečistôt, nádorové bunky a iné). Sú to lymfatické uzliny, slezina, týmus, mandle.

Týmus (thymus)

Primárny (centrálny) lymfatický orgán sa nachádza v hornej časti hrudníka za hrudnou kosťou pod štítnou žľazou. Produkuje špecifický typ bielych krviniek T-lymfocyty. Hovorí sa mu detská žľaza, pretože pretrváva len do puberty, a potom sa zmenšuje, kým ho nenahradí tukové tkanivo a väzivo.

Slezina

Najväčší orgán celého systému leží na ľavej strane tela pod rebrami. Jej úlohou je filtrácia krvnej plazmy. Rovnako ako týmus produkuje biele krvinky nevyhnutné na boj s infekciami a chorobami a z tela odstraňuje staré červené krvinky a funguje ako zásobník krvi.

Lymfatické uzliny

Sú to malé útvary vyzerajúce ako fazuľa, ktoré sú vmedzerené do lymfatických ciev. Slúžia ako biologický filter pretekajúcej lymfy, ktorú čistí od škodlivín. Kým sa lymfa dostane do krvného obehu, musí prejsť aspoň jednou takou uzlinou. Prítomné biele krvinky (lymfocyty) a ostatné bunky imunitného systému tu vyhľadávajú a likvidujú cudzorodé látky. Uzliny tak tvoria nenahraditeľnú bariéru proti šíreniu infekcie, nebezpečných mikroorganizmov a nádorových buniek.

Kostná dreň

Sa nachádza v dlhých kostiach a v hubovitých častiach uprostred hrudnej a bedrovej (panvovej) kosti. Tiež sa tu tvoria biele a červené krvinky a krvné doštičky.

Iné lymfatické tkanivá

Lymfatické tkanivo sa ďalej nachádza v tráviacom a dýchacom systéme, kde zastáva dôležitú úlohu v obrane tela. Najdôležitejšími miestami sú krk (mandľa), črevo (Peyerove pláty) a slepé črevo.

Mandle

Mandle (tonzily) predstavujú prvú líniu obrany proti všetkým vírusom, baktériám, parazitom a cudzorodým látkam. Ako prvé zachytávajú najrôznejšie patogény (biologické faktory schopné vyvolať ochorenie), ktoré sa do tela dostávajú zo vzduchu a tiež z jedla.

Peyerove pláty

Jedná sa o malé zhluky lymfatického tkaniva v sliznici, ktoré lemuje tenké črevo. Ich funkciou je sledovanie a zničenie škodlivých baktérií v črevách.

Slepé črevo

Aj napriek tomu, že býva považované za nepotrebné a človek bez neho dokáže fungovať, hrá pri vnútornej obrane ľudského tela významnú úlohu. Aj tu sa totiž nachádza lymfatické tkanivo, ktoré dokáže zlikvidovať baktérie skôr, ako naruší črevnú stenu.

Hlavné funkcie lymfatického systému

Lymfatický systém môžeme definovať ako najdôležitejší imunitný a detoxikačný nástroj ľudského organizmu. Čo všetko má v ľudskom tele na starosti?

  • Je súčasťou imunitného systému. Podieľa sa na prirodzenej obrane organizmu pred škodlivými cudzorodými mikroorganizmami.
  • Ovláda hospodárenie s tekutinami a odvádza prebytočný tkanivový mok z tkanív do žilového systému.
  • Zaisťuje transport dôležitých látok z gastrointestinálneho traktu do žilového systému (vitamínov, minerálov, stopových prvkov, enzýmov, tukov, bielkovín, sacharidov).
  • Odvádza z tela nepotrebné a škodlivé produkty metabolizmu.
  • Pomáha udržiavať stále vnútorné prostredie alebo homeostázu.

Podpora prirodzeného imunitného systému

Imunitný systém zaisťuje schopnosť odolávať patogénnym baktériám, vírusom, prvokom či hubám a likvidovať naše staré, poškodené či nádorové bunky. Spolu s endokrinným a nervovým systémom predstavuje základné regulačné systémy organizmu.

Lymfatický systém sa na imunite podieľa tým, že vytvára prostredie vhodné na tvorbu, dozrievanie a diferenciáciu bielych krviniek a v lymfatických uzlinách v prípade potreby dokáže zadržať a zneškodniť škodlivé látky.

Úloha pri detoxikácii (prirodzenej očiste) organizmu

Pri dodržaní podmienok sa ľudské telo zvláda bez problémov detoxikovať samo. Medzi tieto podmienky patrí zdravá a vyvážená strava, každodenný pohyb, pitný režim a dostatočný spánok. Lymfatický systém je jedným z hlavných detoxikačných mechanizmov. Prostredníctvom lymfatických ciev sa z tela vyplavujú toxíny a produkty vznikajúce pri látkovej výmene medzi bunkami. Prachové častice, vírusy a baktérie sú zachytávané v lymfatických uzlinách, kde ich pohlcujú biele krvinky.

Ako môže poškodený lymfatický systém ovplyvniť zdravie

Oslabený a zle fungujúci lymfatický systém má zásadný vplyv na vaše zdravie a môže byť príčinou mnohých zdravotných problémov a chorôb. Pokiaľ sa tok lymfy a s tým súvisiaci odvod prebytočného tkanivového moku spomalí, dôjde k hromadeniu tekutiny a usadzovaniu odpadových látok v miestach, kde rozhodne nemajú čo robiť. To má za následok vznik opuchu alebo lymfedému.

Najčastejšie tento stav býva vyvolaný blokádou lymfatických ciev a uzlín po operáciách alebo nádorovými bunkami, vzácne je príčinou vrodená hyperplázia lymfatických ciev. Na oslabenie jeho činnosti má ale tiež rozhodujúci vplyv aj spôsob života, pravidelnosť a početnosť fyzickej aktivity, miera stresu a psychická nepohoda.

Príznaky zle fungujúceho lymfatického systému

Prejavy bývajú najprv nenápadné. Bez zodpovedajúcej zmeny prístupu a prípadnej cielenej liečby sa ale môžu veľmi rýchlo zhoršovať:

  • zhoršujúca sa celulitída a iné kožné prejavy,
  • pocit ťažkých nôh,
  • dočasné a neskôr aj trvalé opuchy (viečka, krk, podpazušie, triesla, členky),
  • tvrdé a opuchnuté uzliny,
  • zvýšená až chronická únava,
  • bolesti hlavy,
  • zadržiavanie vody v tele,
  • bolesti svalov a kĺbov,
  • oslabená imunita,
  • častejšie ochorenia, infekčné aj vírusové.

Najbežnejšie poruchy týkajúce sa lymfatickej sústavy

Problémy lymfatického systému vznikajú napríklad následkom prekonanej infekcie, inej choroby. Lymfatický systém môžu poškodiť alebo spôsobiť tzv. lymfedém = opuch lymfatických uzlín.

Niektoré poruchy lymfatického systému v dôsledku infekcie alebo choroby

  • glandulárna horúčka – príznaky okrem iného zahŕňajú citlivé až bolestivé lymfatické uzliny v oblasti krku, niekedy v podpazuší a slabinách
  • tonzilitída – akútny zápal krčných mandlí, postihuje lymfatické tkanivo v oblasti hltana alebo jeho časti
  • Crohnova choroba – chronické zápalové ochorenie čriev, nemožno ju zatiaľ úplne vyliečiť, ale je možné zmierniť jej rozvoj a potlačiť príznaky
  • Hodgkinova choroba – typ rýchlo sa šíriacej rakoviny lymfatického systému, ktorý postihuje B-lymfocyty.

Čo je lymfedém (vznik, rozdelenie a štádia)

Keď lymfatický systém neodvádza tekutiny z tkanív správne, tkanivá opúchajú, sú nafúknuté a nepríjemné až bolestivé. Ak trvá opuch krátko, ide o edém, ak trvá dlhšie ako cca tri mesiace, ide o lymfedém. Postihnúť môže ktorékoľvek tkanivo v tele, najčastejšie postihuje nohy a ruky. Vznik a rozvoj lymfedému je častejší u osôb s nadváhou až obezitou.

Podľa príčiny vzniku sa delia na:

  • Primárny lymfedém, ktorý je vyvolaný vrodenými chybami alebo funkčnými poruchami, a prejaviť sa môže v akomkoľvek veku.
  • Sekundárny lymfedém, kedy opuch väčšinou vzniká následkom poškodenia lymfatického systému po rôznych zápaloch, zraneniach, operáciách, liečbe rakoviny (radiačnej terapii), dôsledkom užívania niektorých liekov a ďalších.

Existujú 4 štádiá:

V počiatočných štádiách je opuch mäkký a ustupuje, neskôr tvrdne a je stály. Vedľajšími prejavmi býva suchá a svrbiaca koža, kožné infekcie, plesne či zápaly kože (varikózna dermatitída, dermatitída) a stres.

  • Štádium 0: opuch nie je viditeľný ani hmatateľný, na vytvorenie ale stačí málo (bodnutie hmyzom, podvrtnutie členku a pod.).
  • Štádium I: opuch je stále mäkký, objavuje sa vo večerných hodinách alebo po záťaži, cez noc obvykle ustupuje, objavuje sa pocit ťažoby v postihnutej končatine.
  • Štádium II: opuch je na dotyk tvrdý a spontánne už neustupuje.
  • Štádium III: nastáva elefantiáza, kedy tvrdý a hmatateľný opuch v postihnutej časti vytvára trvalý pocit až bolestivého napätia, dochádza k obmedzeniu hybnosti kĺbov.

Ďalšie faktory, ktoré môžu oslabiť tok lymfy a podporiť vznik lymfedému:

  • nezdravá strava obsahujúca veľké množstvo jednoduchých cukrov a nezdravých tukov
  • nedostatočný pitný režim
  • sedavý životný štýl a nedostatok pohybu všeobecne
  • vysoká miera stresu a dlhodobá psychická nepohoda
  • nedostatok kvalitného a dostatočne dlhého spánku
  • časté nosenie tesnej bielizne a oblečenia (podprsenky s kosticami, škrtiace okraje bielizne a ponožiek a pod.)
  • častá konzumácia alkoholu, fajčenie

Lymfatický systém a jeho význam pre zdravie a prevenciu chorôb

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že pre zdravý organizmus je funkčný lymfatický systém zásadný. Jeho obmedzené, oslabené a nedostatočné funkcie majú vplyv nielen na fyzické zdravie, ale v konečnom dôsledku aj na zdravie psychické.

Význam pravidelnej fyzickej aktivity na lymfatickú sústavu

Jedným z hlavných motorov, ktoré lymfu v tele udržujú v neustálom pohybe, sú svaly. Zdravé, funkčné a silné svaly však nemožno mať bez vhodného a hlavne pravidelného pohybu, a preto je pohyb veľmi dôležitý. Nemusí ísť ani o žiadne intenzívne športové aktivity, stačí aj chôdza, ak je vykonávaná na každodennej báze.

Súvislosť medzi lymfatickým systémom a zdravým srdcom

V ľudskom tele neexistuje nič, na čo by lymfatický systém nemal veľký vplyv. Je súčasťou obehovej sústavy a to znamená, že bez neho nemôže správne fungovať ani kardiovaskulárny systém (srdce a cievy).

Vplyv na hojenie rán a rekonvalescenciu po operáciách

Liečba, hojenie a rekonvalescencia predstavujú náročný proces, ktorý sprevádza bolestivý opuch v mieste rany. Funkčný lymfatický systém pomáha z medzibunkového priestoru odstraňovať prebytočnú tekutinu a ďalšie látky, ktoré sa vo väčšej miere hromadia pri zápale alebo počas hojenia. Podporením lymfatického systému tak možno urýchliť hojenie a pooperačné stavy.

Úloha lymfatického systému pri chudnutí a liečbe celulitídy

Celulitída trápi väčšinu dospelých žien bez ohľadu na vek aj telesnú hmotnosť. Ani štíhlym športujúcim ženám sa pomarančová koža nevyhýba. Avšak u žien s nadváhou bývajú jej prejavy viditeľnejšie a závažnejšie štádiá sú u nich bežnejšie. Podiel na jej vzniku má lymfatický systém. Správnou starostlivosťou môžete vzhľad pokožky značne vylepšiť.

Vzťah lymfatického systému k bolestiam hlavy a migrénam

K prejavom nesprávneho toku lymfu môžu patriť aj bolesti hlavy a migrény. Tu pomáha dbať na pitný režim, vyhýbať sa alkoholu a konzumácii potravín, ktoré lymfatickému systému príliš nesvedčia (najmä nezdravé tuky, veľké množstvo mäsa), ale aj tesné oblečenie, ktoré prietok miazgy obmedzuje.

Tok lymfy v tele ovplyvňuje stres a emócie

Priechodnosť lymfy je ovplyvňovaná momentálnym aj dlhodobým psychickým nastavením. Lymfatická sústava je silne inervovaná a ovplyvňuje ju čokoľvek, čo pôsobí na nervovú sústavu. Napríklad chronický stres má negatívny vplyv na činnosť orgánov, ktoré sú súčasťou imunitného a lymfatického systému (tj. slezina, týmus a lymfatické uzliny), a preto v dôsledku nadmernej stresovej záťaže dochádza k oslabeniu imunity voči infekciám a zápalom.

Naopak pravidelný pohyb a cvičenie, dostatočný spánok, odpočinok a schopnosť uvoľniť sa je to, čo prospieva aj lymfatickému systému. Pokiaľ vás trápi stres a psychické problémy, urobíte dobre, ak sa obrátite s prosbou o odbornú pomoc na psychoterapeuta či psychológa.

Ako podporiť zdravý a funkčný lymfatický systém

Zdraviu jednoducho prospieva funkčný lymfatický systém. A tomu zase svedčí pravidelný pohyb a stravovanie v súlade so všeobecnými zásadami zdravej výživy. To obvykle na dobré fungovanie ľudského tela stačí. Veľký prínos má aj efektívna regenerácia psychiky, ktorá spočíva v umení pracovať so stresom a v kvalitnom spánku a regenerácii

Osvedčené režimové opatrenia pre zdravší lymfatický systém:

  • Hýbte sa každý deň, viac choďte a cvičte.
  • Jedzte zdravo a strážte si správny pitný režim.
  • Navštevujte saunu.
  • Skúste otužovanie alebo aspoň striedanie teplej a chladnej sprchy.
  • Položte si nohy vyššie ako máte srdce. Táto poloha podporuje tok lymfy najmä po dlhšej dobe strávenej na nohách (v práci, po túre a pod.).
  • Chodievajte pravidelne na masáže.
  • Skvelé sú najmä lymfodrenáže. Ide o terapeutickú techniku, ak chcete špeciálnu masáž obnovujúcu a stimulujúcu tok lymfy. Môže byť ručná (manuálna) alebo prístrojová.

Kedy už vyhľadať lekára

Akonáhle u seba spozorujete niektoré či dokonca všetky príznaky naznačujúce nefunkčný lymfatický systém, čo najskôr navštívte lekára, najlepšie odborníka = lymfológa. Včas podchytenú zhoršenú funkciu lymfatického systému je možné pomerne úspešne vyliečiť. Pri diagnostike sa využíva vyšetrenie nazývané lymfoscintigrafia, ktoré hodnotí priebeh a rýchlosť toku lymfy lymfatickými cievami.

Pri posudzovaní povahy opuchu sa môžu využívať ďalšie doplnkové vyšetrenia, napríklad CT alebo magnetická rezonancia. Tieto vyšetrenia nie sú bolestivé a nemajú vedľajšie účinky.

Záverečné zhrnutie: Lymfatický systém si zasluhuje pozornosť aj starostlivosť

  • Problémom s lymfatickým systémom sa dá pomerne ľahko predchádzať, ak nejde o vrodené príčiny. Záleží len na vás, koľko pozornosti a starostlivosti svojmu telu, jedinému domu, v ktorom musíte prebývať, venujete.
  • Človek od svojho tela dostáva signály vždy, keď je s ním niečo v neporiadku. Ľudia majú veľa možností, ako bolestiam a nepríjemným pocitom predchádzať. Stačí sa nebrániť a vnímať ho.
  • Niekedy stačia len drobné úpravy životného štýlu, viac sa hýbať, lepšie sa stravovať, naučiť sa správne dýchať, inokedy je nutné absolvovať návštevu u lekára a prejsť odporúčanou liečbou.
Monika Šaríková