Základné informácie o lymfatickej masáži

Lymfatická masáž podporuje správnu činnosť lymfatického systému. Ide v súčasnej dobe o veľmi vyhľadávanú procedúru, a to zo zdravotného aj kozmetického hľadiska. Aké sú jej výhody, pre koho je vhodná a ako prebieha?

Čo je lymfatický systém?

Lymfatický systém tvoria lymfatické cievy, v ktorých koluje lymfa – bezfarebná, žltkastá alebo belavá tekutina produkovaná metabolizmom buniek v tkanivách. Súčasťou lymfatického systému sú aj lymfatické orgány (lymfatické uzliny, slezina, týmus a mandle).

Lymfatický systém sa úzko viaže na krvný obeh a plní v tele zásadné úlohy:

  • odvádza z tela škodlivé látky (toxíny, vírusy, baktérie, mŕtve bunky a pod.),
  • odvádza z tela prebytočné tekutiny,
  • odvádza tkanivový mok z tkanív vo forme lymfy,
  • odvádza tuky vo forme kvapôčok do hornej dutej žily,
  • privádza živiny do krvi,
  • podieľa sa na obrane organizmu,
  • udržuje stálosť vnútorného prostredia, tzv. homeostázy.

Ako sa prejavuje zlá funkcia lymfatického systému?

Medzi hlavné príznaky problémov s lymfatickým systémom patria opuchy, zvýšená únava, priberanie na váhe v dôsledku zadržiavania vody, zažívacie ťažkosti, bolesti hlavy, celulitída a kožné problémy postihnutých miest.

Existuje niekoľko spôsobov, ako rozprúdiť lymfu a prispieť k správnej funkcii lymfatického systému. Ide najmä o dodržiavanie pitného režimu a dostatočný pohyb. Pre náš lymfatický systém je tiež blahodarné saunovanie, striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní a v neposlednom rade lymfatické masáže.

Čo je to lymfatická masáž?

Lymfatická masáž alebo lymfodrenáž je osvedčenou fyzioterapeutickou procedúrou, ktorá jemne stimuluje povrch tela. Cieľom lymfodrenáže je prispieť k správnemu fungovaniu lymfatického systému a zvýšiť jeho výkonnosť.

Táto účinná procedúra tiež pôsobí ako prevencia proti opuchom, prispieva k posilneniu imunity, formovaniu postavy a k celkovej regenerácii a relaxácii tela.

Pozitívne účinky lymfodrenáže

Lymfatická masáž prináša celý rad benefitov, ktoré sa premietajú do zdravotného stavu tela a vzhľadu pokožky.

Odvedenie prebytočnej vody z tela

Vo chvíli, keď sa v tele rozprúdi tok lymfy, dôjde k odplavovaniu škodlivín a tiež k odvádzaniu zadržiavanej vody. Zadržiavanie vody sa môže prejavovať opuchmi, nevysvetliteľnými hmotnostnými prírastkami, náročným chudnutím, celulitídou a nadmerným potením.

Podpora pri chudnutí

Ruka v ruke s odvedením zadržiavanej vody ide ľahšie chudnutie. Kvôli zadržanej vode totiž môže vaša hmotnosť vzrásť aj o niekoľko kilogramov.

Detoxikácia organizmu

Jednou z kľúčových funkcií lymfatického systému je detoxikácia celého tela. Keď však lymfatický systém nefunguje správne, nemôže detoxikácia prebiehať tak, ako má. Kľúčovým benefitom lymfodrenáže je tak očista organizmu.

Zmenšenie opuchov

Pri zhoršenej funkcii lymfatického systému môžu vznikať lymfatické opuchy alebo lymfedémy, práve lymfatická masáž ich dokáže účinne redukovať.

Redukcia celulitídy

Lymfatická masáž je prínosná nielen zo zdravotného, ​​ale aj z estetického hľadiska, dokáže totiž zmierniť nevzhľadnú celulitídu, s ktorou bojuje až 90 % žien.

Posilnenie imunity

Lymfodrenáž je jedným zo spôsobov, ako posilniť imunitu. Lymfatický systém je totiž úzko prepojený s tým imunitným.

Regenerácia a relaxácia

Prístrojová aj manuálna lymfatická masáž je veľmi príjemná. Prispieva k regenerácii tela a ponúka aj skvelú príležitosť na odpočinok.

Zlepšenie kvality spánku a zmiernenie únavy

Vo chvíli, keď zlyhávajú transportné a filtračné schopnosti lymfy, je organizmus zaťažovaný pôsobením škodlivých látok, ktoré mali byť z tela odstránené. Zlá funkčnosť lymfatického systému sa môže následne prejavovať nielen celulitídou, ale aj únavou a nespavosťou. Pokiaľ bude lymfatický systém fungovať správne, dôjde k zníženiu únavy aj zvýšeniu kvality spánku.

Prevencia kŕčových žíl

Zvýšenie cirkulácie lymfy a zlepšenie odtoku krvi pôsobí preventívne proti vzniku kŕčových žíl. Zamedzuje taktiež ďalšiemu prehlbovaniu existujúcich kŕčových žíl a metličiek.

Úľava od príznakov niektorých zdravotných stavov

Lymfatická masáž je vhodnou podpornou metódou pri niektorých ochoreniach, ako je reumatoidná artritída, chronická žilová nedostatočnosť, chronická bolesť svalov a kĺbov alebo lipedém.

Pre koho je lymfatická masáž vhodná?

Lymfodrenáž je vhodná pre všetkých, ktorí chcú zlepšiť stav svojej pokožky, zredukovať celulitídu aj opuchy. Je vhodná aj ako preventívne opatrenie pre ľudí, ktorí sú vystavení dlhému státiu, aby predišli vzniku kŕčových žíl.

Odborníci ju tiež odporúčajú absolvovať po infekčných ochoreniach, úrazoch a operáciách. Prispieva aj k rýchlejšej regenerácii po fyzickej záťaži, ocenia ju teda aj ľudia po športových výkonoch.

Aké existujú typy lymfatických masáží?

Rozlišujeme prístrojovú a manuálnu lymfodrenáž.

  • Na prístrojovú masáž sa využíva niekoľko typov prístrojov, ktoré fungujú na princípe hĺbkovej masáže.
  • Manuálna lymfatická masáž je špeciálna ručná technika, ktorá ovplyvňuje lymfatický systém.
  • Lymfatická masáž, či už prístrojová alebo manuálna, môže byť buď čiastočná (napr. iba dolné končatiny) alebo celková (celé telo vrátane hlavy).

Ako prebieha prístrojová lymfatická masáž?

Základom prístrojovej lymfodrenáže sú kvalitné prístroje, spravidla v podobe kompresívnych návlekov (nohavice, rukávy a pod.), vo vnútri ktorých sú komory, ktoré sa nafukujú podľa vopred nastaveného programu.

Pri nafukovaní návleky zvyšujú svoj objem, čím tlačia na svaly, a priaznivo tak pôsobia na lymfatický a cievny systém.

Ako prebieha manuálna lymfatická masáž?

Počas manuálnej lymfodrenáže terapeut jemným tlakom ruky vykonáva špeciálne hmaty, ktoré uvoľňujú lymfu. Manuálna lymfatická masáž cieli na podkožie, kde prúdi lymfa, nie na svaly.

Hmaty terapeut opakuje 3× až 7×, aby sa lymfatický systém dostatočne aktivoval, a masáž prebieha v pomalom tempe. Pri masáži sa rešpektuje tok lymfy, smer hmatov je teda odlišný ako pri klasickej masáži.

Ako často dochádzať na lymfatickú masáž?

Aby ste vyťažili z účinkov lymfatickej masáže maximum, treba ju absolvovať opakovane. Minimálne sa odporúča päť, ideálne však desať, lymfodrenáží v priebehu niekoľkých týždňov.

Aj keď sú mnohokrát účinky viditeľné už po prvej procedúre, jedna masáž môže priniesť iba krátkodobý efekt odvodnenia, pokiaľ sú však vaším cieľom dlhodobé výsledky, treba dochádzať pravidelne.

Optimálne je dvakrát ročne absolvovať desať lymfodrenáží a navyše raz za mesiac jednu až dve takzvané udržiavacie lymfodrenáže. Medzi jednotlivými masážami by mal byť odstup aspoň dva dni.

Ako sa správať po lymfatickej masáži?

Na zvýšenie účinkov lymfodrenáže je potrebné dodržiavať niekoľko zásad po absolvovaní masáže. Absolútne zásadný je dostatočný prísun tekutín. Vyvarovať by ste sa mali pitiu alkoholu, kávy a fajčeniu. Prečo? Aby ste uľavili čistiacim orgánom pri odbúravaní uvoľnených odpadových látok a soli.

V deň masáže je tiež prospešné mať dostatok pohybu. Činnosť svalov totiž zaisťuje pohyb lymfy, čím sa účinok lymfodrenáže zvyšuje.

V akých prípadoch nie je lymfatická masáž vhodná?

Nie vždy je vhodné lymfatickú masáž absolvovať. Lymfatická masáž nie je odporúčaná tehotným ženám v prvom trimestri, ženám s rizikovým tehotenstvom a tiež osobám s akútnym nádorovým ochorením, virózou, horúčkou, vysokým krvným tlakom a ochorením štítnej žľazy, žíl, srdca a ciev.

K ďalším kontraindikáciám patria infekčné a bakteriálne ochorenia, akútne alergie a kožné vyrážky. Pokiaľ váhate, či je pre vás vhodné masáž absolvovať, radšej sa opýtajte svojho lekára.

Záver: Prečo uvažovať o lymfatickej masáži?

  • Lymfatický systém sa úzko spája s imunitným systémom. Je nesmierne dôležitý pre správny chod nášho organizmu. Ak lymfatický systém nefunguje správne, môže sa to prejaviť opuchmi, zadržiavaním vody, prírastkami na váhe, zvýšenou únavou alebo bolesťami hlavy.
  • Lymfatická masáž alebo lymfodrenáž podporuje správnu činnosť lymfatického systému a spája sa s radom benefitov pre zdravie i vzhľad pokožky tela. Redukuje celulitídu aj opuchy, zlepšuje imunitu, má regeneračné aj relaxačné schopnosti a môže pomôcť od príznakov niektorých ochorení.
  • Rozlišujeme dva typy lymfatických masáží – prístrojovú a manuálnu lymfodrenáž. Pri prístrojovej masáži sa používajú špeciálne prístroje, najčastejšie v podobe kompresných návlekov. Pri manuálnej masáži vykonáva terapeut jemným tlakom ruky špeciálne hmaty.
Mgr. Hana Fabianová, MBA