Ak plánujete svoju prvú návštevu lymfodrenáže, možno si kladiete otázku, ako podporiť cielený efekt masáže a zabrániť nežiaducim účinkom. Poradíme vám, ako sa správať po lymfodrenáži a na čo si dať pozor, aby ste sa cítili dobre a dostavil sa požadovaný efekt.
Čo je lymfatická masáž
Lymfatická masáž je terapeutická metóda zameriavajúca sa na stimuláciu lymfatického systému. Ak je prietok lymfy v tele optimálny, dochádza k odstraňovaniu odpadových látok, toxínov a nadbytočnej tekutiny z tkanív.
Priebeh a účinky
Lymfatická masáž využíva jemné pohyby podporujúce funkciu lymfatického systému, a to buď prístrojovo za pomoci špeciálnych nafukovacích návlekov, alebo manuálne. Výsledky lymfodrenáže možno pozorovať už po prvom sedení, pre dlhodobý účinok je však vhodné podstúpiť procedúru opakovane.
Medzi hlavné prínosy lymfatickej masáže patrí redukcia opuchov, zmiernenie príznakov chronických ochorení a urýchlenie rekonvalescencie po chirurgických zákrokoch.
Ďalšie využitie
Lymfodrenáž pomáha s regeneráciou po náročnom športovom výkone, odbúrava stres, podporuje detoxikáciu a zlepšuje funkciu imunitného systému. Využíva sa aj v estetickej medicíne. Uľahčuje redukciu celulitídy, omladzuje pokožku a zlepšuje stav kože.
Možné nežiaduce účinky lymfodrenáže
Lymfodrenáž môžete podstúpiť v zdravotníckom zariadení alebo v kozmetickom salóne. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, vždy by mala byť masáž vykonaná pod dohľadom odborného personálu, ktorý dodržiava zásady správneho priebehu lymfodrenáže. Kľúčová je dôkladná príprava pred samotnou terapiou, pri ktorej dochádza k otvoreniu uzlín.
Pokiaľ ide o prístrojovú lymfodrenáž, je nevyhnutné správne nastavenie prístroja podľa individuálnych potrieb pacienta. Dôležité je tiež dodržanie základných hygienických podmienok, podrobné zoznámenie sa s procedúrou a dostatočný príjem tekutín.
Zaistenie týchto podmienok umožní bezpečný a komfortný priebeh celej procedúry, avšak reakcie organizmu na lymfodrenáž sú individuálne a závisia od aktuálneho zdravotného stavu pacienta.
Pokiaľ zaznamenáte niektoré z vedľajších účinkov, nemusíte sa obávať, tieto stavy sú spôsobené aktiváciou metabolických procesov a zvýšenou rýchlosťou vylučovania toxických látok z organizmu.
Obvykle odznejú do 48 hodín po absolvovaní terapie a po prvých sedeniach sa zmiernia, prípadne sa prestanú prejavovať úplne.
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky lymfatickej masáže patrí:
- Zvýšená produkcia moču s tmavším zafarbením a odlišným zápachom: odstraňovanie toxických látok z tela sa uskutočňuje prostredníctvom vylučovacieho systému, čo môže spôsobiť častejšiu potrebu ísť na toaletu, odlišné sfarbenie aj nezvyčajný zápach moču.
- Smäd a sucho v ústach: zrýchlenie lymfatického systému môže vyvolať zvýšený pocit smädu a sucho v ústach.
- „Detoxikačná chrípka“: ak je organizmus na detoxikáciu citlivejší, môže reagovať podobne ako pri chrípke a spôsobiť ospalosť, bolesť hlavy či nevoľnosť.
Ako sa správať po masáži
Lymfodrenáž má nespočetné množstvo zdravotných i estetických benefitov súvisiacich so správnou funkciou lymfatického systému. Rozprúdiť lymfu však znamená aktivovať celý rad telesných procesov, čo môže zapríčiniť dočasne zvýšenú záťaž na organizmus. Je teda potrebné, aby ste po skončení terapie poskytli telu adekvátnu starostlivosť a minimalizovali tak možné nežiaduce účinky.
Ako na to?
Pite dostatok vody
Pitný režim podporuje funkciu obličiek a vylučovacieho systému, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri vylučovaní odpadových látok uvoľňujúcich sa počas masáže. Odporúča sa vypiť aspoň 500 ml čistej vody či nesladeného čaju pred masážou a ďalších 500 ml po skončení procedúry.
Obmedzte ťažké jedlo
Po skončení lymfodrenáže si doprajte ľahšiu stravu, ktorá telo nezaťaží a umožní mu regenerovať. Hodí sa napríklad zeleninový šalát, ovocie či polievka.
Dodržujte pokojový režim
Lymfatická masáž je pre telo náročný proces. Ak sa teda po terapii cítite unavení, doprajte si odpočinok a relaxujte. Pokiaľ naopak zaznamenáte príval energie, nenúťte sa ležať a nič nerobiť.
Mierny pohyb telu neuškodí. Ideálne je pozorne mu naslúchať a s fyzickou aktivitou to v daný deň nepreháňať.
Noste voľné oblečenie
Voľný a pohodlný odev umožňuje bezproblémový prietok lymfy a zvyšuje tak účinnosť terapie. Komfortné oblečenie navyše poskytuje priestor na uvoľnenie a relaxáciu, čo je po absolvovaní lymfodrenáže žiaduce.
Nekonzumujte kofeín, alkohol a obmedzte fajčenie
Nápoje obsahujúce kofeín či alkohol telo dehydrujú, spomaľujú cirkuláciu lymfy a spôsobujú zadržiavanie tekutín. Preto sa po masáži pokúste tieto látky nekonzumovať a obmedzte aj fajčenie.
Zaraďte ľahké cvičenie
Pokiaľ sa cítite dobre, druhý deň po masáži si zacvičte. Cvičenie podporuje cirkuláciu krvi a s ním aj prietok lymfy v tele. Čím efektívnejšie lymfa preteká, tým rýchlejšie môže odstraňovať prebytočné tekutiny a zbavovať organizmus toxických látok.
Horúci kúpeľ nahraďte vlažnou sprchou
Teplá voda spôsobuje rozšírenie ciev a môže tak narušiť účinnosť terapie a správnu funkciu lymfatického systému. Aspoň 24 hodín po lymfodrenáži je preto ideálne sprchovať sa vlažnou vodou a horúci kúpeľ si dopriať až neskôr.
Lymfodrenáž opakujte
Aby bol efekt lymfatickej masáže dlhodobý, je dobré procedúru pravidelne opakovať. Návštevu terapie konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom, ktorý určí vhodnú frekvenciu na základe vašich cieľov, možností a aktuálnych zdravotných potrieb.
Záver: Správna starostlivosť po lymfodrenáži podporí účinky terapie
- Ak sa budete na druhý deň cítiť dobre, zaraďte ľahké cvičenie, ktoré účinok lymfodrenáže podporí, a pokiaľ je to možné, procedúru v potrebnej frekvencii pravidelne opakujte.
- Po absolvovaní lymfodrenáže je dôležité venovať telu zodpovedajúcu starostlivosť, ktorá zaistí bezproblémový priebeh aj následnú regeneráciu.
- V deň masáže dbajte na dostatočný príjem tekutín, ľahkú stravu, obmedzte kofeín, alkohol a fajčenie. Noste voľné oblečenie, v ktorom je vám príjemne, a pokiaľ sa budete cítiť unavení, doprajte telu odpočinok.
- V deň terapie sa tiež vyhnite horúcemu kúpeľu a radšej ho nahraďte vlažnou sprchou.