Lymfatický systém je pre správne fungovanie nášho tela nevyhnutný. Podieľa sa na rade dôležitých procesov, vrátane obranyschopnosti organizmu. Nezdravý životný štýl a nadbytok stresu však na funkciu lymfatického systému pôsobia negatívne a spôsobujú hromadenie škodlivých látok v našom tele. Ako lymfatický systém podporiť a cítiť sa opäť lepšie?
Čo je to lymfa a lymfatický systém
Lymfatický systém si môžeme predstaviť ako spletenú sústavu tenkých ciev rozvádzajúcich po tele tekutinu označovanú ako tzv. lymfa alebo miazga. Súčasťou lymfatických ciev sú aj uzliny, ktoré z pretekajúcej lymfy filtrujú škodlivé mikroorganizmy a ďalšie nežiaduce látky.
Pomocou lymfatických ciev denne odchádza z tkanív až dva litre tkanivového moku, ktorý je prefiltrovaný a vrátený späť do krvného obehu. Táto tekutina má žltkastú farbu, je podobná krvnej plazme a odstraňuje z tkanív všetko, čo do nich nepatrí. Pokiaľ je lymfa upchatá, dochádza k zápalu a bolestivému opuchu lymfatickej uzliny.
Zlá funkcia lymfatického systému však súvisí s celým radom zdravotných problémov i estetických nedokonalostí, ktoré majú vplyv na našu fyzickú aj psychickú pohodu.
Funkcie lymfatického systému
Lymfatický systém hrá v našom tele nezastupiteľnú úlohu a plní niekoľko dôležitých funkcií:
- Odvádza z tela toxíny, vírusy, baktérie a ďalšie škodlivé látky.
- Posilňuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu.
- Odvádza prebytočný tkanivový mok a zabraňuje tak hromadeniu tekutiny v medzibunkovom priestore, a tým aj vzniku opuchov.
- Podieľa sa na udržiavaní stabilného vnútorného prostredia, tzv. homeostázy.
Ako spoznať poruchu lymfatického systému
Príznakov porúch lymfatického systému môže byť celý rad a mnohokrát je ťažké rozlíšiť ich od iných zdravotných problémov. Pokiaľ je však tento systém narušený, dochádza k ukladaniu tekutín a vzniku opuchov, ktoré môžu spôsobovať infekcie, nedostatočný prietok lymfy a v krajnom prípade aj rakovinu lymfatického systému.
Ak teda máte akékoľvek podozrenie, navštívte svojho lekára, ktorý zistí príčinu vašich problémov a navrhne adekvátnu liečbu.
Medzi najčastejšie príznaky porúch lymfatického systému patria:
Opuchy nôh, rúk alebo tváre
Opuchy sú jedným z hlavných signálov, podľa ktorých spoznáte, že niečo nie je v poriadku. Obvykle dochádza k opuchu horných či dolných končatín alebo tváre. Lymfatický systém, ktorý má za úlohu odvádzať toxické látky z tela nie je schopný vykonávať svoju funkciu, čím dochádza k zadržiavaniu vody v tkanivách a bolestivým opuchom.
Na postihnutých častiach môže byť viditeľná zdurená pokožka alebo iné kožné problémy.
Zažívacie problémy
Upchatý lymfatický systém môže spôsobiť hromadenie toxínov v tráviacom trakte a spôsobiť zažívacie ťažkosti. Časté býva nadúvanie, zápcha, hnačka a bolesti brucha, ktoré sa zhoršujú po jedle či konzumácii nevhodných potravín.
Slabá imunita
Lymfatický systém podporuje okrem iného obrannú schopnosť nášho tela. Pri jeho oslabení teda organizmus nemá takú silu bojovať voči chorobám. Môže dochádzať k častým respiračným infekciám, opakovanému prechladnutiu, ale aj k horšiemu hojeniu rán. Zhoršená funkcia lymfatického systému je náročná najmä pre ľudí s autoimunitným ochorením alebo pre tých, ktorí v poslednom čase prekonali chirurgický zákrok.
Únava a nedostatok energie
Dlhodobé vyčerpanie môže byť tiež jednou z príčin oslabenia lymfatického systému. Pokiaľ je systém narušený, dochádza v tele ku kumulácii odpadových látok, ktoré organizmus zaťažujú. Pokles energie a únava sú preto pri poruchách lymfatického systému bežnými príznakmi.
Kožné problémy
Koža je orgánom, cez ktorý lymfatický systém odstraňuje časť škodlivých látok. Pri jeho blokácii nemôžu toxíny odchádzať z tela a u niektorých jedincov sa problém prejaví práve kožnými neduhmi, ako je suchá pokožka, vyrážky alebo akné.
Ako rozprúdiť lymfu a podporiť odvodnenie tela
Buďte aktívny
Pravidelný pohyb a fyzická aktivita sú základom zdravého lymfatického systému. Ten je úzko spätý s krvným obehom, pokiaľ teda podporujeme prúdenie krvi, stimulujeme aj samotnú lymfu.
A ktorý šport je na rozprúdenie lymfy najvhodnejší?
Najlepšie výsledky dosiahnete aeróbnou aktivitou alebo jogou. Pri týchto športoch môže krv s lymfou prúdiť ľahšie, ako pri záťažovom silovom cvičení, prospešná je však akákoľvek fyzická aktivita.
Dodržujte pitný režim
Dostatočný pitný režim je prevenciou pre rad zdravotných komplikácií a správne fungovanie lymfatického systému nie je výnimkou. Voda pomáha telo hydratovať, rozprúdiť lymfu a odplavovať škodlivé toxíny z organizmu.
Ideálne je vypiť aspoň 2 až 3 litre denne, najlepšie vody alebo nesladeného čaju.
Zhlboka dýchajte
Viete dýchať? Možno si hovoríte, že na tom predsa nie je nič ťažké, nie každý však vie, ako dýchať správne. Nielen pre správne fungovanie lymfatického systému je dôležité tej dýchať skôr do brucha ako do hrudníka, a praktizovať tzv. jogový dych.
Rýchlosť toku lymfy totiž môžete ovplyvniť práve dýchaním, snažte sa preto o hlboký nádych a výdych, ktorý umožní potrebné rozpínanie pľúc, a tým aj uvoľnenie lymfatických ciev.
Zamerajte sa na pestrú stravu
Kvalitná strava a vyvážený jedálniček majú na optimálny prietok lymfy zásadný vplyv. Pokúste sa, aby každé hlavné jedlo obsahovalo ideálny pomer bielkovín, sacharidov aj tukov a strážte si aj dostatočný príjem ovocia a zeleniny.
Obmedziť by ste naopak mali priemyselne spracované potraviny, produkty s vysokým obsahom cukru, soli a transmastných tukov. Inak povedané, sladkosti, vyprážané a údeniny nahraďte dostatkom kvalitného mäsa, rýb, mliečnych výrobkov, vajec, strukovín a kvalitných rastlinných tukov v podobe orechov, avokáda či semienok.
Obmedzte stres
Vyhnúť sa stresu je v dnešnej uponáhľanej dobe takmer nemožné, pokiaľ je však stresová záťaž dlhodobá, ovplyvňuje negatívne nielen lymfatický systém, ale aj celý organizmus.
Pokúste sa urobiť si na seba čas, zapojte do svojho života pravidelnú meditáciu a uvoľnite každodenné napätie prechádzkou na čerstvom vzduchu.
Choďte do sauny a otužujte sa
Striedanie tepla a chladu má priaznivý vplyv na cievy a miazgovody – teplo ich rozširuje, zatiaľ čo chlad zmršťuje. Toto rytmické striedanie je prospešné pre prietok krvi aj lymfy a docieliť ho môžete napríklad saunovaním či otužovaním. Pokiaľ však trpíte závažnejšou poruchou lymfatického systému, návštevu sauny najskôr konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom.
Zájdite si na lymfatickú masáž
Lymfatická masáž je cielenou a veľmi efektívnou formou podpory lymfatického systému a jej účinnosť potvrdzuje aj množstvo zahraničných výskumov. Ide o terapeutickú metódu, ktorá pomáha zlepšiť prietok lymfy a odstraňuje toxické látky a nadbytočné tekutiny z nášho tela. Procedúra sa vykonáva buď manuálne pomocou špeciálnych masážnych techník alebo za pomoci prístroja.
V priebehu manuálnej lymfodrenáže dochádza k stimulácii lymfatického systému, a to prostredníctvom jemných tlakov a pohybov, ktoré aktivujú podkožné bunky a zrýchľujú prietok lymfy.
Prístrojová lymfatická masáž potom prebieha v špeciálnom nafukovacom návleku, ktorý na telo vyvíja postupný tlak a jeho rytmus aj rýchlosť je možné prispôsobiť potrebám daného klienta.
Manuálna lymfodrenáž | Prístrojová lymfodrenáž |
Ako podpora pri liečbe zdravotných problémov, estetická procedúra | Estetická procedúra, vhodná ako doplnok manuálnej formy |
Časovo náročnějšia, cca 60 – 90 min | Časovo menej náročná, cca 60 min |
Finančne náročnejšia, v určitých prípadoch môže prispieť alebo úplne hradiť ZP | Finančne dostupnejšia |
Vyžaduje odborný prístup | Vyžaduje odborný prístup |
Individuálny prístup, je možné aplikovať izolovane | Individuálny prístup nie je možný |
Lymfatická masáž tváre
Pokiaľ potrebujete podporiť prietok lymfy v tvári, ideálne sú jemné masáže pomocou krúživých pohybov v smere od stredu tváre von. Tieto rytmické tlaky zlepšujú cirkuláciu lymfy a pomáhajú odplaviť toxické látky. Využiť môžete profesionálnu terapeutickú lymfatickú masáž tváre, ale stačia vám aj špeciálne pomôcky, ktorými si tvár môžete pravidelne masírovať sami. Stimuláciu lymfatických ciest na tvári podporíte aj niekoľkominútovými teplými obkladmi navlhčeným uterákom.
Užívajte bylinky podporujúce lymfatický systém
Určité bylinky majú liečebné účinky priaznivo ovplyvňujúce lymfatický systém. Príkladom je echinacea, ktorá posilňuje imunitu a má protizápalový účinok. So zdravým fungovaním lymfatického systému vám môže pomôcť aj astragalus zmierňujúci prekrvenie a opuchy alebo nechtík lekársky s protizápalovými a detoxikačnými účinkami.
Záver: Zdravý lymfatický systém znižuje riziko chorôb
- Pravidelná starostlivosť o lymfatický systém je nevyhnutná na udržanie celkového zdravia a vitality. Jeho správna funkcia znižuje riziko zdravotných komplikácií, posilňuje imunitný systém a má celý rad estetických benefitov.
- Optimálny tok lymfy môžete podporiť dostatočným pohybom, pitným režimom a zdravou životosprávou. Pomôže aj správne dýchanie, psychická pohoda, sauna či otužovanie. Pokiaľ máte možnosť, zaraďte pravidelné lymfatické masáže u odborného terapeuta.
- Podpora toku lymfy je ideálna ako prevencia, pokiaľ vás však dlhodobo trápia opuchy či iné zdravotné komplikácie súvisiace s lymfatickým systémom, navštívte svojho lekára a konzultujte s ním liečebný plán, ktorý bude vyhovovať vašim individuálnym potrebám.